„Piráti varují podnikatele před chystající se křížovou výpravou agentů BSA a doporučují malým firmám, aby přešly na využívání svobodného software, čímž se vyhnou jakýmkoliv problémům s dráby a udavači korporací, které ani nejsou schopny svým klientům zajistit soukromí jejich osobních údajů před lačným pohledem zpravodajských služeb,“ píše se ve vyjádření Pirátské strany. Jde o reakci na středeční vyhlášení The Software Alliance (BSA), tedy asociace zabývající se prosazováním ochrany práv duševního vlastnictví v softwarovém průmyslu, programu placených lovců pirátů. O co jde?
Peníze pro lovce pirátů
Čeští zástupci světové asociace, jejímiž tuzemskými členy jsou třeba Microsoft, Adobe, Apple a další, dnes přišli v kině Mat s novým protipirátským programem. Spočívá v tom, že jakýkoliv informátor, jenž odhalí a usvědčí osoby či firmy, které užívají nelegální software, dostane podle výše škody za své informace zaplaceno. Půjde o deset procent z uhrazené náhrady škody. Ta se v průměru pohybuje okolo tří set tisíc, ale často přesáhne i milion korun. „Průměrná odměna za dopadení pirátů tak může činit tři sta až sto tisíc korun,“ vypočetl mluvčí BSA Jan Hlaváč.
Organizace BSA si od toho slibuje odhalení velkých případů pirátství ve firmách a eliminaci anonymních oznámení. Odměna by měla být kompenzací vloženého času a úsilí. Oznamovatel jen vyplní formulář s informacemi potřebnými k podání trestního oznámení či žaloby, poskytne na sebe kontakt a bude s BSA na případu spolupracovat, třeba i svědčit u soudu.
Piráti mluví o bonzácích
Na to hned zareagovala Pirátská strana, která varuje před vybízením běžných obyvatel k udávání svých spoluobčanů, tedy před praktikami BSA. Tato organizace má podle Pirátské strany za cíl vytvořit systém odměn pro bonzáky, kteří přivedou BSA na stopu nelegálně využívaného software. Jde prý o zisky nadnárodních korporací, které svými produkty šmírují své klienty, jak bylo ukázáno v uniklých informacích o projektu PRISM, při němž americká vláda špehovala uživatele internetu po celém světě. Informace o něm vynesl bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden a nyní usiluje o politický azyl mimo USA, protože ve své domovině nevidí právo na spravedlivý soud.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský