Ze státních důchodů nevyžijete, varuje studie. Komunista: Za tím bude vláda

27.06.2012 21:44 | Zprávy

Ze současných 46 procent na 26 procent v roce 2050 – takový propad čeká náhradový poměr průměrného nástupního důchodu k průměrné mzdě v následujících letech. Pokud tedy dnes lidé s průměrnou mzdou 25 tisíc korun vstupují do penze s částkou 11 240 korun, dnešní třicátníci by od státu dostali jen 6 500 korun. Vyplývá to z aktuální studie think tank IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Ze státních důchodů nevyžijete, varuje studie. Komunista: Za tím bude vláda
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě

Propad životní úrovně přitom musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících dvaceti let totiž budou od státu dostávat důchody nižší cca o 10 procent.

Nelze spoléhat jen na stát, bylo by to fatální

„Výsledky této studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání se na stát. Ano, nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude,“ varuje Ondřej Schneider, výzkumník think tanku IDEA. Dnešní důchodový systém je pak nejvíce nevýhodný pro mladší generace – ty by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.

To významným způsobem zvyšuje výhodnost vstupu do II. pilíře penzijní reformy pro mnohem širší skupinu lidí, než se doposud předpokládalo. Zatímco poslední výpočty expertů jedné z nejvýznamnějších českých bank, která si studii nechala zpracovat (ČSOB) z počátku letošního roku hovořily o jeho výhodnosti pro cca 35 procent dospělé populace (odhad těch, kteří i vstoupí na úrovni 15 procent), při zohlednění pohledu CERGE-EI by se pohybovaly okolo 40 procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…