„46 na dřevo a bydlíš. Zn.: Záchod vedle sporáku.“ Nájemné, Ukrajinci, ČR

08.03.2023 8:07 | Reportáž

Záchod hned vedle sporáku. Byty o velikosti pod 20 m2. Tak vypadá realita českého trhu s nájemním bydlením. Malé byty častokrát poptávají Ukrajinci, Rumuni či Moldavané, ale třeba i studenti. Příklad za všechny: Zmíněný byt, který má sprchovou kóji ze záchodem hned vedle kuchyňského koutu, stojí na nájemném 11 300 Kč. S kaucí a poplatkem celkem „46 na dřevo“. A nejde o Prahu.

„46 na dřevo a bydlíš. Zn.: Záchod vedle sporáku.“ Nájemné, Ukrajinci, ČR
Foto: Andrea Novotná
Popisek: Byt s WC vedle kuchyně v Hradci Králové. Pronájem činí 11 300 Kč měsíčně.

Zatímco makléři, majitelé a developeři hlásí ochlazení prodejů bytů, pronájmy jedou naplno. Přebytek volných jednotek na trhu však vede k tomu, že ceny pronájmů některých bytů nabývají až bizarních výšin. A nejde přitom o žádné luxusní kousky nebo výjimečné lokality. I malometrážní byty na okrajích měst se pronajímají za desítky tisíc.

ParlamentníListy.cz prozkoumaly situaci v Praze a v Hradci Králové. Hlavní město pulzuje energií a láká obyvatele kvůli lepším pracovním příležitostem, zatímco Hradec Králové je krajská metropole označovaná dlouhodobě za jedno z nejlepších měst pro život v celé republice.

Co se týče cen pronájmů bytů, obě města se od sebe výrazně neliší. Praha ale jednoznačně vede v nabídce bytů, které si jen s velmi bujnou fantazií lze představit jako místa vhodná k žití. Výjimkou nejsou malometrážní plochy, které nedosahují ani 20 m2. I tyto byty však mají své zájemce a pronajímají se za částky, které vzhledem k velikosti a vzhledu lze nazvat neadekvátní…

Malý byt = velké starosti 

Děčínská ulice, Praha 8. Dle popisu inzerátu na serveru sreality.cz „krásný světlý byt 1+kk o celkové ploše 11 m2. Nabízí obývací pokoj s kuchyňským koutem, koupelnu se sprchovým koutem a toaletou“. To vše za 11 500 Kč, bez vybavení, bez kauce a provize.

„Standardně bývá kauce ve výši dvou nájmů, provize pak ve výši jednoho nájmu,“ sdělila ParlamentnímListům.cz realitní makléřka Eva Sychrovská ze společnosti REMAX Reality. Když tedy sečteme i první nájem, který se většinou platí dopředu, v tomto konkrétním případě jsme na částce 46 000 korun. A to bez vybavení!

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrea Novotná

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

20:11 Kdyby Trumpa zabili: Občanská válka? Americké souvislosti od Erika Besta

Donald Trump přežil pokus o atentát. Republikánský exprezident smrti unikl doslova o vlásek, když út…