„Dezinformátoři“ vybrali tisíce Kč. Žalují ti, co vzali od státu 200 tisíc

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
17.10.2023 4:44 | Zprávy

Jsou dezinformace výnosný obchod? Tvrdí to nezisková organizace, která nese název Prague Security Studies Institute (PSSI), tedy česky Pražský institut bezpečnostních studií. Před několika málo týdny zveřejnila svou zprávu, která má mapovat obchodní modely české dezinformační scény. Analýza na prvních místech propírá weby s příjmy v jednotkách tisíc korun, zatímco organizace PSSI jen letos získala z kapes českých občanů skoro 200 tisíc.

„Dezinformátoři“ vybrali tisíce Kč. Žalují ti, co vzali od státu 200 tisíc
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

„Dezinformace jako obchod. Obchodní model české dezinformační scény“. Tak zní celý název analýzy organizace PSSI, která je v rejstříku zapsaná jako spolek, tedy organizace, na jejíž vznik stačí podpis tří občanů. 

Kdo by očekával, že v analýze spatří šokující informace o tom, jak údajní dezinformátoři pobírají statisíce, či dokonce miliony korun za obsah, který pouštějí do éteru, bude hodně zklamán. 

Dokument, pod kterým jsou podepsány dvě autorky z PSSI Natália Tkáčová a Kristína Šefčíková, si vzal v první řadě na paškál několik málo serverů s transparentními účty, jejichž výše získaných finančních příspěvků se pohybuje v jednotkách či maximálně několika málo desítkách tisíc korun. 

Nejvíce se podle autorek na údajném šíření dezinformací „obohatil“ provozovatel webových stránek Incorrect.cz František Kubásek, a to částkou 55 783 Kč. Následuje portál Zdravé fórum se sumou 14 tisíc korun, web Suenee se ziskem 13 tisíc nebo portál E-Republika se sumou 5610 Kč. 

Lidé ze zapsaného spolku PSSI dokonce označují za dezinformační i známý podcastový projekt Radio Universum, kde novinářka Martina Kociánová vede rozhovory s různými osobnostmi. 

V údajné „antidezinformační analýze“ se píše, že některé projekty uvádějí své příjmy „i bez transparentního účtu, aby podpořily obraz otevřenosti a důvěryhodnosti, ale přesnost a úplnost takových informací je obtížné ověřit“. Doplňují, že Radio Universum mělo do července 2023 příjem 97 tisíc Kč. Což je ovšem částka za několik měsíců. 

Spolek, který se označuje jako institut studující bezpečnost v naší zemi, v další části svého pravidelného reportu rozebírá i další alternativní webové projekty a jejich příjmy. Nabízí se otázka, kolik stála výroba této analýzy dvou autorek. Zatímco totiž jimi rozebírané projekty vybírají na svůj provoz veskrze skromné příspěvky od jednotlivých čtenářů a obecně řečeno od soukromých dárců, v případě PSSI je situace naprosto odlišná.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

???????????????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusexxxxaver , 17.10.2023 9:38:47
V USA platí už od roku 1937 zákon o cizích agentech a každá "neziskovka" musí veřejně doložit od koho dostává peníze na činnost, zvláště, když jsou to cizí státy. V okamžiku, když se stejný zákon snažili prosadit před několika lety v Rusku, všichni z USA a místní zrádci jako jeden muž, začali řvát, že je to nedemokratické, fašistické a že se to nesmí udělat. Co víc potřebujete vědět, abyste pochopili o co jde? Mám to tady pitvat, nebo je to všem jasné?

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Jejich předci aspoň nesomrovali.“ Foldyna seknul Azováky, kteří se chystají do Prahy

17:26 „Jejich předci aspoň nesomrovali.“ Foldyna seknul Azováky, kteří se chystají do Prahy

Do Prahy v rámci evropského turné dorazí bojovníci ukrajinské jednotky Azov, která byla v minulosti …