„Nakažte se, očkovaní.“ Rána Vojtěchovi: Vše jinak. Temný byznys a skryté dění

04.08.2021 4:44 | Komentář

Až se očkovaní lidé nakazí, vylepší si svou imunitu. U lidí s protilátkami proti covidu-19, kteří by se nechali očkovat, takovou jistotu nemáme. Těmito slovy odmítla imunoložka Zuzana Krátká úvahy, že mají být očkovaní zvýhodněni. ParlamentníListy.cz též vyslechly od jiného činitele úvahu o tom, proč Ministerstvo zdravotnictví tak lpí na očkování. Jde možná o byznys. Na poradách resortu prý padla myšlenka, abychom šli „britskou cestou”, jenže dotyční představitelé se bojí. Čeká se na volby.

„Nakažte se, očkovaní.“ Rána Vojtěchovi: Vše jinak. Temný byznys a skryté dění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní očkovací centrum zřízené v multifumkční hale O2 universum

Členové klinické skupiny, která je pracovní a poradní skupinou Ministerstva zdravotnictví, se shodli na tom, že přítomnost protilátek proti covidu-19 nelze využít jako prokázání bezinfekčnosti. Vedení rezortu tento názor akceptuje a nevydá žádné opatření, které by přítomnost protilátek zohledňovalo. Stanovisko k detekci protilátek proti covidu-19 zveřejnila také Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), podle níž se plošné zjišťování hladiny protilátek jeví jako neefektivní a zbytečné. „Cena standardizovaných testů neutralizačních protilátek výrazně převyšuje cenu vakcín,“ konstatuje MeSES. Navíc upozorňuje, že metodika měření neutralizačních protilátek není ve většině laboratoří standardizována, takže absolutní hodnoty nejsou vzájemně porovnatelné.

Vyjádření náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové, kterým podepřela názor poradců, že i když má člověk pozitivní protilátky, může onemocnět, zaujalo imunoložku Zuzanu Krátkou. „Onemocnět mohou lidé očkovaní i po infekci. Ukazuje se, že počet reinfekcí nevzrůstá ani po příchodu dalších mutací, a my se domníváme, že za tím bude celková pestrost specifické imunity, ke které dochází při prodělání infekce. Že je tato imunita dlouhodobá, se potvrdilo v celé řadě publikací v renomovaných odborných časopisech. Významnou roli u lidí po nemoci hraje například sekreční IgA, které se vytváří na sliznicích, kde nás chrání před vstupem viru. Až se očkovaní lidé nakazí, doplní si tuto zbraň do svého arzenálu také a budou mít imunitu silnější,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Zuzana Krátká.

Vždyť účinnost vakcín se také měří tvorbou protilátek

Podle imunoložky tedy není na místě strach z toho, že očkovaní marodí, protože jen dohánějí ty, kteří to mají za sebou. „Ale zatím nás nic nepřesvědčilo v tom, že to funguje i naopak a lidi po nemoci tisícinásobně zlepší imunitu díky očkování. Ano, budou mít větší množství protilátek proti S proteinu, ale o tom to opravdu není. Při infekci si protilátek vyrobíme právě tolik, kolik je třeba. Lidé imunodeficitní nebo na imunitu tlumící léčbě však mohou potřebovat očkovat po nemoci nebo budou potřebovat třetí dávku, jelikož jejich imunitní systém reaguje slabě. Těch ale není mnoho,“ upozorňuje spoluzakladatelka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) Zuzana Krátká.

S doporučením odborníků sdružených v poradních orgánech Ministerstva zdravotnictví neuznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti však nejsou zajedno ani další experti v oboru. „Proč tedy očkujeme vakcínami, jejichž účinnost se měří tvorbou protilátek, když člověk s protilátkami může onemocnět?“ diví se imunolog Jiří Šinkora a pozastavuje se proto nad tím, zda si ‚odborníci sdružení v poradních orgánech Ministerstva zdravotnictví‘ zaslouží takovéto označení. „Prodělání nemoci bude vždy účinnější při ochraně proti infekci než jakékoli očkování,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Jiří Šinkora, jenž už od začátku vakcinace proti covidu v Česku tvrdil, že by rozhodně neočkoval lidi, kteří mají protilátky, a že to je zbytečné plýtvání.

Už jen hysterie a možná i podpora obchodu s vakcínami

Lidé s protilátkami na covid-19 ale zůstávají z rozhodnutí vlády v jiné kategorii než ti momentálně privilegovaní. „U venkovních kulturních a sportovních akcí umožňujeme navýšit počet usazených diváků až na 100 procent kapacity za podmínky, že všichni diváci nad 3000 jsou plně očkovaní nebo do 180 dní po prodělání onemocnění covid-19,“ zní vládní nařízení platné od 1. srpna, které muselo být dodrženo i při úterním pohárovém duelu fotbalistů Sparty s Monakem. „Žádný smysl v tom nevidím. Kdy si lidé na Ministerstvu zdravotnictví všimnou, že tu epidemie skoro není? Jako divák neočekávám, že žádnou infekci nechytnu v davu 20 tisíc fanoušků. A nežádám pořadatele, aby mi toto zajistil. Pokud chci minimalizovat riziko kontaktu s infekcí, tak se naočkuji, necestuji, sedím sám doma a koukám na televizi. Uvedená opatření jen a pouze ničí ekonomiku, kulturu i sport. Lidé se prostě druží a družit budou a je úplně jedno jestli na stadionu nebo na mejdanu na zahradě,“ říká imunoložka Zuzana Krátká.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…