Archivář, co objevil muže hrdinu, připomněl nechutné obchodování s občany NDR

26.02.2015 4:45 | Zprávy

Jsou úředníci a úředníci. Jedni dělají jen přísně to, co jim přikazuje jejich pracovní povinnost, jiní svoji práci vykonávají také s vědomím osobního poslání. A tak mnohdy dělají věci, které sahají vysoko nad rámec stanovených povinností. O jednom takovém, který se ale podílel na záchraně zřejmě tisíců životů politických vězňů z bývalé NDR, je i toto povídání. Jeho zásluhy popsal ParlamentnímListům.cz archivář a právní historik Petr Kreuz.

Archivář, co objevil muže hrdinu, připomněl nechutné obchodování s občany NDR
Foto: Alena Hechtová
Popisek: Archivář, právní historik a nositel Rakouského čestného kříže za vědu a umění Petr Kreuz.

Zachránil nebo minimálně pozitivním způsobem ovlivnil životy více než třem desítkám tisíc lidí a čtvrtmilionu rodin. Úředník, o němž bude řeč, stále žije, v současné době je mu 88 let. Není sice Čechem, přesto rozhodně za pozornost jeho odkaz stojí. Má samozřejmě i své jméno - Ludwig A. Rehlinger. V některých ohledech se prý o něm dá hovořit s takřka stejnou úctou, jako o siru Nicolasi Wintonovi. I proto historik Petr Kreuz usiluje o to, aby byla tato osobnost také u nás oceněna. A rozpovídal se proč.

„Doktora Ludwiga A. Rehlingera navrhuji na udělení plzeňské Ceny 1. června. Zaslouží si to za své zásluhy v oblasti humanitárních snah vlády Spolkové republiky Německo, zejména za zásadní a rozhodující podíl na osvobození politických vězňů z bývalé Německé demokratické republiky v letech 1963-1989,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz historik a archivář.

O životě osobnosti, která dosud zůstává spíše stranou pozornosti, doplnil v duchu své profese další fakta a letopočty. Ludwig A. Rehlinger se narodil 23. září1927 v Berlíně. V roce 1944 byl jako 17letý povolán do wehrmachtu. Po propuštění z anglického zajetí roku 1947 vystudoval práva a národní hospodářství na Humboldtově univerzitě v Berlíně, na univerzitě v Innsbrucku a na Svobodné univerzitě v Berlíně. V roce 1956 se stal advokátem v Berlíně. Roku 1957 nastoupil L. Rehlinger na tehdejší Spolkové ministerstvo pro celoněmecké otázky. Téhož roku byl jmenován vedoucím kanceláře spolkového ministra pro celoněmecké otázky, kde působil až do roku 1969. Později zastával úřad prezidenta spolkového Celoněmeckého institutu a byl též poradcem poslanecké frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu. Po sedmi letech v soukromé sféře byl roku 1982 jmenován státním tajemníkem v tehdejším Spolkovém ministerstvu pro vnitroněmecké vztahy a tento úřad zastával až do května 1988. Poté se stal členem západoberlínské vlády, v níž působil jako senátor pro justici a spolkové záležitosti. Výčet jeho funkcí i úspěchů by mohl dál pokračovat, nicméně my se vrátíme k příběhu samotnému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …