Bakalo, neunikneš? Nečekaná možnost, jak „Havlova miliardáře“ vyslechnout ve věci OKD

30.08.2018 12:31 | Zprávy

Příští týden se opět sejde sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Kromě již naplánovaných výslechů předvolaných svědků bude řešit i plán další práce a způsob, jak přimět k výpovědi bývalého spolumajitele OKD Zdeňka Bakalu, který je podezírán z podvodů při privatizaci důlní společnosti a z jejího následného vytunelování. Na přetřes přijde i možnost využití pák, které jí poskytují česko-švýcarská smlouva o policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti a zákon o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. Existuje totiž možnost, jak jej přinutit k výpovědi cestou videokonference s pomocí dožádání u švýcarského soudu.

Bakalo, neunikneš? Nečekaná možnost, jak „Havlova miliardáře“ vyslechnout ve věci OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD se Zdeňka Bakalu v červnu a v červenci opakovaně pokusila předvolat k výpovědi. Na druhý pokus se jí podařilo doručit elektronickou cestou předvolání. Počátkem srpna však Bakala prostřednictvím svého zástupce v ČR poslancům veřejně vzkázal, že svědectví odmítá poskytnout, protože vyšetřovací komisi považuje za politický orgán, jemuž se nemusí zpovídat. Že by poslanci jednání zneužili k jeho veřejné diskreditaci. Přestože je jednání komise neveřejné a zveřejněna z něj je až závěrečná zpráva. Ve svém veřejném odmítnutí prostřednictvím tiskového mluvčího komisi vzkázal, že posouzení případu chce nechat soudu. 

V mezinárodním srovnání jde o nevídanou „drzost“, za kterou by třeba v USA dostal na ruce policejní „klepeta“. Před vyšetřovací komisi Kongresu USA by pak byl policií eskortován v zamřížovaném „antonu“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Kunštek

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …