Bakalo, neunikneš? Nečekaná možnost, jak „Havlova miliardáře“ vyslechnout ve věci OKD

30.08.2018 12:31 | Zprávy

Příští týden se opět sejde sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Kromě již naplánovaných výslechů předvolaných svědků bude řešit i plán další práce a způsob, jak přimět k výpovědi bývalého spolumajitele OKD Zdeňka Bakalu, který je podezírán z podvodů při privatizaci důlní společnosti a z jejího následného vytunelování. Na přetřes přijde i možnost využití pák, které jí poskytují česko-švýcarská smlouva o policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti a zákon o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. Existuje totiž možnost, jak jej přinutit k výpovědi cestou videokonference s pomocí dožádání u švýcarského soudu.

Bakalo, neunikneš? Nečekaná možnost, jak „Havlova miliardáře“ vyslechnout ve věci OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD se Zdeňka Bakalu v červnu a v červenci opakovaně pokusila předvolat k výpovědi. Na druhý pokus se jí podařilo doručit elektronickou cestou předvolání. Počátkem srpna však Bakala prostřednictvím svého zástupce v ČR poslancům veřejně vzkázal, že svědectví odmítá poskytnout, protože vyšetřovací komisi považuje za politický orgán, jemuž se nemusí zpovídat. Že by poslanci jednání zneužili k jeho veřejné diskreditaci. Přestože je jednání komise neveřejné a zveřejněna z něj je až závěrečná zpráva. Ve svém veřejném odmítnutí prostřednictvím tiskového mluvčího komisi vzkázal, že posouzení případu chce nechat soudu. 

V mezinárodním srovnání jde o nevídanou „drzost“, za kterou by třeba v USA dostal na ruce policejní „klepeta“. Před vyšetřovací komisi Kongresu USA by pak byl policií eskortován v zamřížovaném „antonu“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Kunštek

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

20:57 „Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

Bylo Česko terčem ruských tajných služeb, které chtěly prostřednictvím španělsky mluvícího cizince z…