Braňte se! Cenzura bude vládnout a popravovat. Český vědec rozkryl hrozbu i jména

27.04.2021 12:18 | Ze sítí

„Jestliže se nebudeme proti cenzorům (a proti jejich pomocníkům) bránit, jejich pravomoci porostou a oni postoupí z pozice našich faktických soudců na pozici našich skutečných vládců a (jak nás historie učí) možná i katů,“ varuje český vědec a publicista žijící v Izraeli, Tomáš Guttmann. Ve svých textech podrobně rozebral, kdo jsou lidé, kteří stojí za křižáckou výpravou proti dezinformacím zač. Například že František Vrabel, zakladatel firmy Semantic Visions, která prý umí strojově vyhledávat nebezpečné dezinformace, založil své podnikání s člověkem, který pracoval pro StB. Že o tom, kdo kde má inzerovat, chce rozhodovat bývalý marketér a hlavně, o kom bojovníci proti dezinformátorům nemluví.

Braňte se! Cenzura bude vládnout a popravovat. Český vědec rozkryl hrozbu i jména
Foto: pixabay.com
Popisek: Cenzura - ilustrační foto

Boj s dezinformacemi je už několik let v Česku výsadou jistých uskupení a organizací, jako jsou např. Čeští elfové, Manipulátoři.cz, Evropské hodnoty, firma Semantic Visions či relativně nový spolek Nelež. Ovšem kdo za těmito weby a organizacemi stojí a jakou má minulost, není v médiích příliš často probíráno.

Právě na toto téma se zaměřil publicista a vědec (chemik) žijící v Izraeli, Tomáš Guttmann. Věnuje se zejména spolku Nelež a jeho zakladatelům: Františku Vrabelovi a Romanu Číhalíkovi. „Spolek Nelež sám přispívá k dezinformaci spíše než k jejímu potlačování, jsa podoben zkorumpovaným policistům a jejich donašečům na rozhraní zákona a podsvětí, u nichž již nikdo neví, na kterou stranu patří,“ soudí. Tento spolek chce přitom odstřihnout weby, které považuje za dezinformační, od reklamy, a tedy i od peněz.

U spolku kritizuje, že nemá jasnou definici dezinformace. „Mezi jeho bojové prostředky bohužel patří zastrašování a dávání na černou listinu,“ říká Guttmann a zaráží ho, s jakou jistotou dotyční prohlašují, že jen oni dokážou správně poznat informaci a dezinformaci a že ostatní jsou v tomto oboru bezradní a měli by se řídit jejich radou.

Guttmann cituje definici používanou na Wikipedii, tedy že dezinformační je „internetová stránka zveřejňující tendenční informace s cílem zmanipulovat čtenáře ke změně názoru, chování či vyvolání názorové nejistoty“. Podotýká, že podle této definice by dezinformační byla řada médií včetně těch, která jsou uznávaná jako seriózní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…