Čmárale, udělals pitominu. Trapno a směšno kolem odsouzence Langerovy ženy

15.02.2012 4:32

Případ olomouckého řidiče Romana Smetany, kterého soudkyně Markéta Langerová odsoudila ke sto dnům vězení za to, že pokreslil před sněmovními volbami nejméně třicet reklam na autobusech, nenechal chladnými ani politiky. Třeba ty, kteří jsou vystudovaní právníci.

Čmárale, udělals pitominu. Trapno a směšno kolem odsouzence Langerovy ženy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr kultury a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák
reklama

Zatímco komunistka Zuzka Bebarová – Rujbrová, která má za sebou dokonce kariéru soudkyně, mimo jiné upozornila na to, že existuje i trestný čin maření přípravy a průběhu voleb a podle něj zřejmě byl Smetana i odsouzen, tak poslance Jandáka rozhořčil spíše samotný řídič. "Pokud si myslí, že počmáráním plakátů udělá světovou revoluci, tak to je pitomina. Ale do vězení bych ho za to rozhodně neposílal,“ řekl Jandák ParlamentnímListům.cz.

Řidič olomouckého Dopravního podniku Roman Smetana v roce 2010 před sněmovními volbami protestoval proti politickým elitám tak, že pokreslil nejméně třicet reklam na autobusech, které si před volbami pronajaly politické strany. Šofér přikresloval na plakáty politikům z ODS, z ČSSD a z KDU-ČSL tykadla a dopisoval k nim i slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Proti tomu se však ozvala ODS a u soudu se domáhala toho, aby jí řidič zaplatil škodu 15 tisíc korun.

K tomu měl podle původního rozsudku Smetana navíc odpracovat sto hodin obecně prospěšných prací. To však odmítl, stejně jako další náhradní trest v podobě domácího vězení. Jako důvod uvedl, že slušní a poctiví lidé do vězení nepatří. Toto pondělí ale soudkyně Markéta Langerová rozhodla, že se předchozí trest mění na pobyt ve vězení, a to za jednu hodinu práce jeden den za mřížemi. Připomeňme ještě jeden velmi důležitý fakt a to, že soudkyně Langerová je manželkou exministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Právě faktická existence Langerové v případu pak rozběsnila některé politiky. Ti si myslí, že se soudkyně měla z případu vyloučit pro podjatost, neboť její manžel Ivan vedl navíc i olomouckou kandidátku ODS. Někteří z těchto politiků, kteří jsou zároveň i právníci, ale do případu vnesli ještě jiné světlo.  

Bebarová – Rujbrová: Také jsem měla na stole maření přípravy a průběhu voleb

„Existuje zvláštní trestný čin maření přípravy a průběhu voleb. Do jaké míry lze ale pak pod tento trestný čin zahrnout i ono zmiňované poškození plakátů, když možná ani nejde o jednotlivý plakát, tak to je otázka," zmínila pro ParlamentníListy.cz Bebarová – Rujbrová a vysvětlila: "Kdyby tady nešlo o nějakou akci jedince, ale o akci skupiny zaměřené proti volební kampani více stran, tak bych použití tohoto ustanovení nevylučovala."

Na straně druhé si však poslankyně myslí, že je tady na místě civilně právní žaloba, protože dnes se cena jednotlivého plakátu pohybuje v desetitisících. „Pokud tam došlo ke škodě, a je ta škoda nenapravitelná, a pokud to je v závěru kampaně, tak tam nepochybně nárok na náhradu je,“ zmínila komunistka a také překvapila, neboť i ona se prý jako soudkyně před lety setkala s případem, kdy šlo o maření přípravy a průběhu voleb.

„Myslím, že jsem byla jediná z politiků, kdo na závěr své soudcovské kariéry ještě před rokem 1989 soudil trestný čin maření přípravy a průběhu voleb. Já jsem to ale neodsoudila a postoupila jsem to jinému soudci, ale nechci hovořit do rozhodování nikomu dalšímu,“ podotkla k tomu Bebarová – Rujbrová.

Na to, že je Langerová manželkou exministra vnitra, pak poslankyně řekla: „Já nevím, jestli šlo o volební kampaň exministra vnitra a jeho kolegů. Tam by bylo asi na místě namítnout podjatost, stejně tak podjatost mohou namítnout účastníci toho řízení. To opravdu přísluší rozhodovat nadřízenému soudu a překvapuje mne spíš ani ne to, že to neudělala soudkyně - já za ní samozřejmě nemůžu říci, zda se cítila, nebo necítila být podjatá - ale zcela určitě bych očekávala, že to využijí procesní strany, pokud tu informaci mají a budou usilovat o jiného soudce,“ dodala komunistka.

Více případ rozebírat nechtěla, neboť poslancům prý nepřísluší korigovat činnost soudců jiným způsobem než tak, že vytvoří zákony ať už hmotně právní nebo procesně právní.

„Ani právní kvalifikace nejsou věci, které by měli komentovat politici. Soudy mají víc mechanismů na to, aby rozsudek, pokud nebyl v pořádku, napravily na základě odvolání soudy nadřízené. Ale určitě si nemyslím, že bychom měli ´soudit´ na stránkách novin, anebo na stranických sekretariátech,“ doplnila Bebarová – Rujbrová.

Tejc: Vyloučení pro podjatost může být i ochrana soudce

Předseda poslaneckého klubu ČSSD a vystudovaný právník Jeroným Tejc pak v zásadě problém soudkyně Langerové a jejího případu neposlušného řidiče Smetany vidí podobně jako komunistka. I on by prý pochopil jako logický krok, kdyby se Langerová z případu vyloučila pro podjatost sama.

„Ta přeměna trestu z veřejně prospěšných prací na vězení, tak to je automatický sled, pokud se dotyčný nechtěl prvnímu trestu podrobit. Tam je malý prostor pro to, aby soud rozhodoval jinak. Ale ta chyba se stala hned na začátku, když se soudkyně sama nevyloučila, protože střet zájmu nebo podjatost tady může být a minimálně by to byla ochrana onoho soudce, když podjatost sám sdělí a vyloučí se z toho řízení. Já jednání soudkyně tak nepovažuji za správné a myslím, že to měla nechat na jiných, ale to je na ministrovi spravedlnosti, případně na předsedovi daného soudu, aby posoudil konkrétní možné porušení,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Tejc.

„Já však neznám tento případ blíže, ale myslím, že to je spíše na přestupek, než na trestný čin, a pokud to tak bylo, tak to mělo být zastaveno podmíněným zastavením, ale to je také věc státního zástupce,“ dodal sociálně demokratický poslanec.

ODS asi fakt vznikla škoda

Další ze sociálních demokratů, Vítězslav Jandák, pak celou věc vidí ještě z jiné stránky.

„Jestli si ten pan řidič myslí, že nějakým počmáráním plakátů udělá světovou revoluci, tak neudělá. Pouze nakrkne určité skupiny lidí napříč politickým spektrem. S tím ale každý politik musí počítat, že mu namalují minimálně knírek. Tady bych se proto nerozčiloval. Ale protože to je věc v dnešní politické době velmi citlivá, tak si měla paní soudkyně říci: ´Prokristapána, já vím, že to dostanu přidělené, ale do toho já nepůjdu, protože by to bylo zneužito proti mně, mému manželovi a mé rodině´. Proto považuji za chybu paní soudkyně, že ten případ vůbec brala, neboť by to mohlo být vysvětlováno – ať již učiní jakýkoliv rozsudek – jako střet zájmů,“ sdělil Jandák ParlamentnímListům.cz.

On sám by se ale údajně kvůli takové "blbosti" rozhodně nesoudil. „Já už jsem měl kníry, kudrlinky, dokonce i ošklivý rohy. No a co? Budu se kvůli tomu soudit? Nebudu! Vlezl jsem do politiky, tak musím držet ústa a krok, to se nedá svítit,“ vysvětlil svůj postoj.

Že se ale ozvala proti počmáraným plakátům ze stran jen ODS, tak to mu divné nepřijde. „To bychom něco předjímali. Samozřejmě ty doby, kdy ODS měla na miliony plakátů, tak ty jsou dávno pryč. Začíná to být už strana šetrná. Ozvali se možná skutečně proto, že straně vznikla škoda,“ podotkl.

Na druhou stranu by ale dle jeho úsudku soudy měly soudit přece jen jiné věci, než právě toto. „Celý je to pitomina. Vždyť tam mají takových restů, že by měli soudit jiný věci, než to, že někdo namaluje politikovi kníra. Jestli si však ten člověk myslí, že takhle bude bojovat za lepší zítřky, nechť bojuje, ale je to pitomina. Ale do vězení bych ho za to neposílal,“ uzavřel Jandák.

Vyhovuje mu, že soudkyně je manželka symbolů "kleptorežimu"

Připomeňme, že ani soudkyně a ani sám žalovaný Smetana námitku pro podjatost nevznesli.

„Naprosto mi vyhovuje, že je pod rozsudkem podepsaná právě manželka pohlavára ODS, který je jedním z významných symbolů tohoto kleptorežimu,“ řekl pro server iDNES.cz Smetana.

 „Ve mně případ opravdu nevyvolává žádné emoce, stavím se k němu jako profesionál, jako nestranný soudce,“ vysvětlila pak Langerová, proč se rozhodla nevyloučit se z případu a úvahu o podjatosti tak odmítla.

„Odsuzování někoho za vyjádření se proti politickým elitám v době, kdy je zjevné, že tyto elity rozkrádají státní, tedy společný majetek ve velkém, je samo o sobě přinejmenším zarážející. Osoba paní Langerové tomu pak dodává ten krásně absurdní, fraškoidní nádech,“ dodal pak na svou obhajobu odsouzený řidič, jenž se ani tomuto novému verdiktu, tedy sto dní vězení, nepodvolí. Bude mu tak hrozit další stíhání za maření úředního rozhodnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražáci sú blboni. Babiša nebrat, Zemana zasednem. Sjížděli jsme řeku Moravu a tohle jsme se dověděli

20:32 Pražáci sú blboni. Babiša nebrat, Zemana zasednem. Sjížděli jsme řeku Moravu a tohle jsme se dověděli

REPORTÁŽ „Tož z té Prahy ste k nám přivezli ten koronavirus. To ste si ho tam mohle nechat. Sténě je…