Disident Hučín: Kubiceho lidé se chovali jak estébáci

05.05.2011 14:16

JINÝMA OČIMA Disident, politický vězeň komunismu, a bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín zaměřený na boj s levicovým extremismem, který byl vězněn i za vlády ČSSD, ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz varoval před současným ministrem vnitra Janem Kubicem i poslancem ČSSD Františkem Bublanem. Podle něho jsou zodpovědní za nezákonné praktiky bezpečnostních složek.

Disident Hučín: Kubiceho lidé se chovali jak estébáci
Podle Hučína byl někdejší vedoucí policista Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Kubice mimořádně aktivní v případě doposud neobjasněných bombových útoků v Přerově.

Kubiceho lidé pomáhali komunistům

„Policisté z ÚOOZ v letech 2000 až 2001 pod vením Jana Kubiceho ve věci vyšetřování těchto teroristických útoků používali mimořádně podlé způsoby a to nikoliv pro to, aby odhalili skutečné pachatele těchto nebezpečných činů, ale především z toho důvodu, aby znemožnili dopadení těchto pachatelů, kteří byli napojeni na představitele OV KSČM Přerov a na někdejší představitele Lidových milicí a StB," řekl ParlamentnímListům.cz Hučín.

Podle Hučína Kubiceho lidé z ÚOOZ jako například poručík Martin Kraus na Kubiceho příkaz mařili vyšetřování, nutili přerovské občany pod pohrůžkou k nepravdivým výpovědím, odposlouchávali antikomunisty z řad Konfederace politických vězňů a KAN, které sledovali za pomocí zpravodajské techniky a prováděli mnoho dalších nezákonností, mnohdy schválených bývalými komunisty.

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde

Domovní prohlídka a zatčení

Při domovní prohlídce u Hučína 7. března 2001 vyhledávali podle něho lidé z protiteroristického oddělení materiály o trestné činnosti komunistické strany po 17. listopadu 1989 ale i materiály StB, které kompromitují řadu lidí, například soudců, s účelem, aby byly zničeny. ÚOOZ organizoval podle Hučína jeho křivé obvinění z bombových útoků v Přerově, které však podle Hučína uskutečnila místní komunistická organizace.

„Cílem Kubiceho týmu bylo vytvořit z Hučína jakéhosi teroristu, který má být zatčen, aby se mohli dostat k dokumentům kompromitujícím bývalé komunisty, které chtěli zničit," řekl redakci Hučín.

U tehdejšího exprezidenta Václava Havla se za Hučína přimlouvali lidé jako Stanislav Devátý, Jan Ruml, Eliška Wágnerová a Ivo Mathé a žádali prezidenta, aby Hučína pustil z vazby.


Kubice žaloval u Havla

„Po půl roce tito lidé prohlédli, že to celé bylo komplot proti mně. Kubice a František Bublan jako tehdejší ředitel operativních odborů BIS se po nástupu ČSSD k moci nejprve snažili zastavit vyšetřování bombových útoků v době, kdy chybělo několik hodin k vyšetření a k dokázání, že se na útocích podíleli přerovští komunisté. Já jsem identifikoval lidi, kteří tyto útoky provedli. Lokalizoval jsem výbušniny, které byly ze skladu Lidových milicí posléze ukryty u představitele KSČM okresní úrovně. Kubice a Bublan se to snažili svést na mě. Když to po půl roce tvrdé vazby vypadalo, že by mě mohl Havel pustit, kdy vyšetřování proti mně nic nedokazovalo, tak Kubice přišel se spisem a ukázal Havlovi mé kritické názory na některé signatáře Charty 77, jako je Petr Uhl a další," řekl redakci Hučín.

Havel pouze omilostnil Hučínovu matku, které bylo osmdesát a kterou chtěli převézt policisté do vazební věznice. Kubiceho lidé, konkrétně Martin Kraus, se prý snažili vyprovokovat Hučína při nestandardním výslechu, kdy nebylo nic oznámeno Hučínovu advokátu s tím, že se jeho matka přiznala, že ukrývala bomby.

Brutální Kubiceho parta

„Moji činnost proti levicovému terorismu naproto schvaloval tehdejší můj nadřízený Stanislav Devátý, ale po nástupu ČSSD a těhletěch Bublanů, to byla síla. To zastavovali veškeré operace, které se týkaly komunistů. Bublan na tom participoval. Zastavil vyšetřování toho, že KSM a okresní KSČM se podílely na organizování bombových útoků. Dokumenty s podpisy Bublana to dokazují," tvrdí Hučín. „Klidně ať na mě podají trestní oznámení, že dopouštím trestného činu pomluvy. Já si to obhájím. Já to mohu dokázat," dodal Hučín.

„Ten Kubiceho odbor se choval velice brutálně a to jsem prosím zažil spoustu prohlídek od StB. Co prováděla tahle parta, byla hrůza. Krumpáči u nás doma likvidovali dlažbu, kopali na židovském hřbitově a znesvětili ho. Říkali, že tam našli výbušnini, přitom je tam sami vložili," říká o nynějším minitru vnitra disident Hučín.

Protinázor:
Kmenta a ti další: Kubice je férovej chlap

ČSSD a Gross

„Kauzu Hučín si sjednala vláda ČSSD, což ostatně potvrdil před sdělovacími prostředky i soudce Krajského soudu v Olomouci při zdůvodňování zprošťujícího rozsudku. Je pro mne iritující když slyším, jak představitelé ČSSD brojí proti Janu Kubicemu a Kubice proti ČSSD. Mohu snadno prokázat právě na případě vyšetřování bombových útoků v Přerově, že neobjasnit tyto závažné trestné činy měli zájem jak tehdejší ředitel operativních odborů BIS František Bublan, který byl v BIS znám jako jeden z největších ochránců bývalých příslušníků StB a dalších komunistických kolaborantů, tak i pracovníci odboru terorismu, kteří patří k nejutajovanějším složkám ÚOOZ PČR v té době řízeného Janem Kubicem," říká Hučín.

„Všichni, kdo se Hučína dnes zastávají, se budou hodně stydět, až vyjde najevo, čeho všeho se dopustil," říkal tehdejší premiér za ČSSD Stanislav Gross. „František Bublan je vysoce nebezpečný pro naši společnost, protože prošel všemi zpravodajskými stupni včetně ministra vnitra a má mnoho informací," míní Hučín.

Proces s Hučínem

Hučín byl v letech 1984 až 1987 vězněn za protikomunistickou činnost. V letech 1991 - 2001 byl členem FBIS, později BIS jako specialista na levicový extremismus. Opakovaně vyhodnocován jako jeden z nejlepších operativních důstojníků.

V letech 1998 - 2001 vyšetřoval dosud neobjasněné výbuchy na Přerovsku a Olomoucku, na veřejnost začaly pronikat informace, že na výbuších měl sám podíl. Sedmého března 2001 byl zatčen zásahovou jednotkou a téměř rok vazebně uvězněn .

V letech 2002 - 2006 probíhal neveřejný proces, který byl postupně pod tlakem příznivců zpřístupněn veřejnosti. Z výbuchů na Přerovsku a Olomoucku nebyl obžalován vůbec. V roce 2006 byl Hučín zproštěn obžaloby ve všech bodech. Na podporu Hučína se postavili například herec Ondřej Vetchý, zpěvák Pavel Bobek, spisovatel Ivan Klíma, básník Jáchym Topol, herečka Jana Šulcová, herec Oldřich Kaiser a či premiérem Mirkem Topolánkem vyznamenaný člen skupiny bratří Mašínů Milan Paumer. Naopak negativně k Hučínovi se několikrát vyjádřil prezident Václav Klaus.

ParlamentníListy.cz žádaly o vyjádření i současného ministra vnitra Jana Kubiceho a současného poslance ČSSD Františka Bublana. Ti však nereagovali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Buďme jako Palach! Ať jsou dnešní dny strýců, kmotrů a lhářů sečteny! Občanská společnost nastupuje proti dezinformacím, burcovali studenti náměstí

7:51 Buďme jako Palach! Ať jsou dnešní dny strýců, kmotrů a lhářů sečteny! Občanská společnost nastupuje proti dezinformacím, burcovali studenti náměstí

REPORTÁŽ Svíčkovým pochodem si Liberečané připomněli Jana Palacha. Předtím zazněly před radnicí pros…