Hrad bránil Slavii. Zděšení kavárny. A od Zemana teď hřmí podruhé

15.04.2021 13:52

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl ohradit v dopise členům disciplinární komise UEFA nad rozhodnutím o potrestání hráče Slavie Praha Ondřeje Kúdely za údajný rasistický výrok. Sklidil za to kritiku novinářů a komentátorů. Dle nich jsou Mynářova slova o rasismu ještě horší než verdikt nad Kúdelou. Mynář prý též naskakuje na „hloupé tendence“ v české společnosti. Hrad se této kritice brání. „Liberálové vesměs nemají odvahu se vzepřít nespravedlnosti, a přitom nazvat věci pravým jménem. Hrbit se ovšem umí skvěle. Není tedy divu, že v nich principiální dopis pana kancléře vyvolává takový vztek,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Hrad bránil Slavii. Zděšení kavárny. A od Zemana teď hřmí podruhé
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman s dcerou Kateřinou na zápase SK Slavia Praha (foto z listopadu 2019)
reklama

„Dovoluji si vás tímto otevřeným dopisem oslovit v souvislosti s vaším nedávným rozhodnutím o potrestání hráče Ondřeje Kúdely. Potrestán byl za údajný rasistický výrok, kterého se měl dopustit dne 18. 3. 2021 během zápasu Rangers FC proti SK Slavia Praha. Podle vašeho verdiktu nesmí nastoupit do 10 příštích zápasů,“ shrnul úvodem Mynář.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16257 lidí

„Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – dle svého vyjádření – urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu,“ píše Mynář.

„Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit,“ dodal.

„Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí. Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým,“ uzavřel s odkazem na prezidenta Miloše Zemana Mynář.

„Prezidentův kancléř Mynář píše UEFA kvůli Slavii: Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí. Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Je to celý protokolárně zvládnutý... špica,“ poznamenal k tomu reportér Deníku N Lukáš Prchal. Překvapivě, protože Deník N příliš sympatie k Hradu nechová.

Prezidentův kancléř Mynář píše UEFA kvůli Slavii:

Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.

Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc.

Je to celý protokolárně zvládnutý... špicahttps://t.co/8B0XQ3k8NA

— Lukáš Prchal (@lukas_prchal) April 15, 2021

Dopisu si pak povšiml i novinář Filip Rožánek. „Starosti prezidentova kancléře. Vratislav Mynář píše disciplinární komisi UEFA. ‚Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti‘,“ uvedl Rožánek.

Starosti prezidentova kancléře. Vratislav Mynář píše disciplinární komisi UEFA. „Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti.“ https://t.co/ng2mcihfcu

— Filip Rožánek (@rozanek) April 15, 2021

„Prezident republiky háže neomylně své vidle jménem Mynář do dosud jednotného tábora ‚My, Češi, nejsme rasisti‘. Bude vzrušující sledovat další vývoj! Scenáristé thrilleru používají tento trik zhruba ve třetině filmu, aby zvýšili napětí před hlavní zápletkou,“ podotkl také komentátor Miloš Čermák.

Prezident republiky haze neomylne sve vidle jmenem Mynar do dosud jednotneho tabora „My, Cesi, nejsme rasisti“. Bude vzrusujici sledovat dalsi vyvoj! Scenariste thrilleru pouzivaji tento trik zhruba ve tretine filmu, aby zvysili napeti pred hlavni zapletkou. https://t.co/NTl02rNurv

— Miloš Čermák (@cermak) April 15, 2021

 „Už jsem zažil úplně všechno. Kancléř českého prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář napsal ostrý dopis UEFA, kde si stěžuje na trest hráče Slavie Ondřeje Kúdely za rasismus. Výňatek: Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí...“ citoval irský novinář žijící v Praze Ian Willoughby.

Now I've really seen it all. Czech President Miloš Zeman's chancellor Vratislav Mynář has written a stiff letter to UEFA complaining about its racism ban on Slavia's Ondřej Kúdela. Excerpt: "We will not kneel before you; no threats will work on the Czech football fan." pic.twitter.com/Dg0Rs6UhoT

— Ian Willoughby (@Ian_Willoughby) April 15, 2021

V odpovědi na něj pak zareagoval mezinárodně známý fyzik Luboš Motl: „Blíží se to válce a považuji za divné, že stojíte na opačné straně než 95 procent české veřejnosti, a přitom stále chodíte po Praze, jako kdybyste tam patřil,“ podotkl.

This is really getting close to a war and I find it very awkward if you are standing on the side opposing 95% of the Czech public and you still walk in Prague as if you belonged there.

— Luboš Motl (@lumidek) April 15, 2021

„Ten dopis má stejný význam, jako by to psala hajzlbaba od McDonaldu,“ uvedl architekt Martin Veselý.

Ten dopis má stejný význam, jako by to psala hajzlbaba od McDonaldu.

— Martin Veselý (@vesmanjr) April 15, 2021

A dopisu si všiml i moderátor ČT Michal Kubal.

UEFA dostane dopis z Hradu: „Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.“https://t.co/x5wOCih16K pic.twitter.com/KYGptGxwVF

— Michal Kubal (@MichalKubal) April 15, 2021

„Kancléř Mynář píše komisi UEFA ...Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům,“ všímá si také investigativní reportérka Českého rozhlasu Markéta Chaloupská.

Kancléř Mynář píše komisi UEFA ...Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. https://t.co/bLFKfqxoXU

— Markéta Chaloupská (@Marketa789) April 15, 2021

„Asi bych nechtěl, aby mě někdy soudila UEFA,“ napsal již včera komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo. A dnes dodal: „A i kdyby mě měla soudit UEFA, nepřál bych si, aby k tomu cokoliv říkal Vratislav Mynář.“

A i kdyby mě měla soudit UEFA, nepřál bych si, aby k tomu cokoliv říkal Vratislav Mynář. https://t.co/7lilhjr6nZ

— Jindřich Šídlo (@jindrichsidlo) April 15, 2021

„Jsou věci, co překvapí. Například když píše kancléř prezidenta na UEFA, a to kvůli jednomu discipl. verdiktu. Způsob, jakým se Vratislav Mynář vyjadřuje o boji proti rasismu, mě ale překvapuje ještě víc. A bude z toho ostuda, jakou svět neviděl, obávám se,“ domnívá se sportovní novinář Seznam Zpráv Luděk Mádl.

„Neuvěřitelný dopis fanouška Vrátěse, nějakým omylem hradního kancléře, vejde do dějin. Až se přeloží do AJ, bude to nové dno vnímání Česka a Čechů ve světě. Verdikt disciplinárky UEFA hodnotím velmi kriticky, ale tahle reakce je ještě horší. Mnohem,“ píše kriticky také novinář Seznam Zpráv Jiří Hošek.

„Liberálové vesměs nemají odvahu se vzepřít nespravedlnosti, a přitom nazvat věci pravým jménem. Hrbit se ovšem umí skvěle. Není tedy divu, že v nich principiální dopis pana kancléře vyvolává takový vztek,“ zaslal Parlamentním listům své vyjádření také hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Celé znění dopisu disciplinární komisi UEFA: 

Vážená disciplinární komise,

dovoluji si vás tímto otevřeným dopisem oslovit v souvislosti s vaším nedávným rozhodnutím o potrestání hráče Ondřeje Kúdely. Potrestán byl za údajný rasistický výrok, kterého se měl dopustit dne 18. 3. 2021 během zápasu Rangers FC proti SK Slavia Praha. Podle vašeho verdiktu nesmí nastoupit do 10 příštích zápasů.

Ve zmiňovaném zápase se toho odehrálo mnoho. Tým SK Slavia Praha hrál skvěle, drtil soupeře kvalitní a férovou hrou. Odpovědí soupeře byly zákeřné fauly, z nichž jeden skončil vážným zraněním brankáře Ondřeje Koláře. Skončil s frakturou lebky a do konce života bude muset na hřiště chodit s helmou. Soupeř se po druhém inkasovaném gólu choval hrubě, nesportovně a frustrovaně. Čeští sportovci byli soupeřem po konci zápasu napadeni uvnitř stadionu a nebyli vpuštěni do kabin. Výsledek? Hráč, který kopačkou rozdrtil lebku protivníkovi, od vás dostal trest zákazu nástupu do 4 utkání, další hráč za fyzické napadení třízápasový trest.

A údajný rasismus? Trest na 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – dle svého vyjádření – urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu.

Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.

Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.

Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým.

Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kydy. Kontrola testů? Nakopnu je a poletí z hospody.“ Hosté pili, ale čekal je šok

10:54 „Kydy. Kontrola testů? Nakopnu je a poletí z hospody.“ Hosté pili, ale čekal je šok

„Jestli přijde nějaká kontrola, tak ji tak nakopnu, že se nezastaví,“ holedbá se jeden mladík na pře…