Kolik bere v ČT Václav Moravec? Na Kavčích horách se kolem jeho příjmu dělaly pozoruhodné manévry

06.02.2018 19:47

Snaha několika lidí a médií o to, aby Česká televize zveřejnila výši platu a odměn, které pobírá moderátor ČT Václav Moravec, se zatím nesetkala s úspěchem. O žalobě mířící na veřejnoprávní televizi v úterý informovaly LN. ParlamentníListy.cz teď získaly šest let starý dokument, kde ČT odmítla poskytnout informace o výši platu nejen Moravce, ale i dalších VIP pracovníků.

Kolik bere v ČT Václav Moravec? Na Kavčích horách se kolem jeho příjmu dělaly pozoruhodné manévry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Tlak na veřejnoprávní televizi, aby veřejnosti poskytla informace o tom, kolik peněz pobírají nejlépe honorovaní moderátoři v čele s Václavem Moravcem, v posledních dnech sílí.

ČT odmítá jakékoli informace o výši platu poskytnout s tvrzením, že by tím porušila právo na soukromí dotčených moderátorů nebo jiných zaměstnanců či spolupracovníků. Jednomu z tazatelů na výši platu podle LN už došla trpělivost a podal na televizi žalobu.

Lidové noviny odkazují na britský případ, kdy veřejnoprávní BBC nakonec platby VIP moderátorů zveřejnit musela. A podle mnohých výkladů se taková povinnost vztahuje i na českou veřejnoprávní televizi, protože hospodaří s veřejnými penězi. ČT to odmítá.

Nynější úsilí ale není nové. Jak potvrzuje dokument, který se redakci ParlamentníchListů.cz podařilo získat, o totéž se snažil jeden občan (ParlamentníListy.cz jeho jméno znají – pozn. red.), který se o to pokoušel už před pěti lety. Tehdy to ČT stejně razantně odmítla.

Respektive na dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím reagovala tak, že Václav Moravec ani další (jako třeba režiséři Jiří Strach nebo Břetislav Rychlík) nemají s ČT pracovní smlouvu, a nepobírají tedy plat. Šlo o právní kličku, tito lidé mají podle dokumentu, který máme k dispozici, svůj vztah k televizi řešen pomocí smluv prostřednictvím autorského zákona.

Veřejnoprávní televize se tehdy dotčených (moderátor Moravec, ředitel televizního studia ČT v Ostravě Ilja Racek, režiséři Strach s Rychlíkem a scenárista Zdeněk Zelenka) zeptala, zda souhlasí se zveřejněním požadovaných údajů. Odmítli všichni až na režiséra Rychlíka, který písemně svolil s poskytnutím informace o výši jeho odměn za rok 2011, kdy šlo o 69 tisíc korun.

Podle České televize se hledisko kontroly nad hospodařením s veřejnými prostředky na zveřejnění osobních údajů jednotlivých „umělců spolupracujících s ČT“ nevztahuje.

Nejpodstatnější části dokumentu ČT z konce roku 2012:

Jisté je, že těmito zamítavými stanovisky kauza nekončí. Možná právě naopak. Lze očekávat, že tlak na veřejnoprávní médium bude vlivem široce rozprouděné debaty na toto téma sílit. A do toho se věcí bude zabývat soud.

Připomeňme ještě, že plat Václava Moravce byl námětem novinových titulků už před jedenácti lety. A tehdy se v médiích náznaky o výši jeho platu v konkrétních číslech objevily. V dubnu 2007 se mluvilo o tom, že Moravec zvažuje svoji další budoucnost na veřejnoprávní televizi s ohledem na to, že mu vytížení ničí soukromý život.

Realita měla být údajně taková, že Moravec požadoval po ČT více peněz a ta mu je odmítala dát. „To, co jsem naznačil v rozhovoru pro MF Dnes, neznamená, že odejdu už zítra. I když to tak nevypadá, tak po dvou hodinách v televizi jsem úplně vyřízený. Ten tlak na tělo a psychiku je velký. Někdy nemůžu ani spát. Tak si to pojďte klidně vyzkoušet,“ sdělil tehdy moderátor deníku Aha.

To však odmítl zdroj uvedeného deníku z ČT, Moravec prý jen vyhrožoval a s vyšší sledovaností svého pořadu chtěl i vyšší plat a kladl si přemrštěné požadavky. „A na kolik si vlastně Moravec přijde? Jako moderátor v televizi si vydělá zhruba 80 tisíc korun měsíčně, k tomu připočtěme plat v Rádiu Impuls zhruba 40 tisíc korun a asi 25 tisíc korun za přednášky na vysoké škole. Celkem tedy asi 145 tisíc,“ napsal deník Aha. Z České televize si tedy měl odnášet asi 80 tisíc, nicméně jde o údaj starý 11 let.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Spal ty noviny od Babiše!“ A pak už nepřivezla nákup. Senioři promluvili

10:14 „Spal ty noviny od Babiše!“ A pak už nepřivezla nákup. Senioři promluvili

Senioři se čím dál častěji setkávají s nátlakem, manipulací a vydíráním kvůli svým volebním preferen…