Modrý poslanec vyplísnil topkaře za Vondru. Gazdík je žalobníček

23.06.2012 19:59

Až donedávna čisťoučká TOP 09 se jen těžce vyrovnává s tím, že policie zažádala o vydání její poslankyně Vlasty Parkanové. Poslanec Daniel Korte nařkl ministra obrany Alexandra Vondru, že za obviněním stojí on. Také šéf poslaneckého klubu Petr Gazdík se pozastavil nad tím, proč Parkanová ano a Vondra ne. Podobné žalobníčkovské narážky však poslanec ODS Aleš Rádl označuje za dětinské a krátkozraké.

Modrý poslanec vyplísnil topkaře za Vondru. Gazdík je žalobníček
Foto: aradl.cz
Popisek: Poslanec Aleš Rádl

Když se bývalý středočeský hejtman David Rath dostal se sedmi miliony v krabici do velkého maléru, tak tvrdil, že jeho zadržení a následná vazba jsou politickou pomstou a odstraněním nepohodlného opozičního politika. Podobně vidí někteří spolustraníci bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové politické pikle v žádosti policie o její vydání k trestnímu stíhání.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasta Parkanová čelí tomu, že ji chce policie stíhat za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jako ministryně obrany podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Částka je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.

Pokus o odvrácení pozornosti od průšvihu ProMoPro

Poslanec TOP 09 Daniel Korte dokonce v té souvislosti ukázal na nynějšího ministra obrany Alexandra Vondru, že stojí za obviněním, protože potřebuje odvrátit pozornost od svého průšvihu s ProMoPro. „Pan Vondra se vyznačuje nadstandardními vztahy se Spojenými státy. Je náhoda, že trestní oznámení přišlo z USA? Je náhoda, že ta firma, která zpracovala posudek, zda je to předražené, je americká?“ rozvíjel Korte spiklenecké teorie.Nynější šéf úřadu, v němž se trestného činu měla Vlasta Parkanová dopustit, je vůbec vděčným terčem pozornosti TOP 09. Když vypukla aféra s ProMoPro prohlásil Alexandr Vondra, že jde o dlouho připravovanou diskreditační kampaň namířenou proti němu. Spojil ji s čistkami na obraně a s tím, že lidé, které tam nechce, přecházejí na ministerstvo financí k místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

Situace u Vondry je podle TOP 09 jasnější než u Parkanové

Nejčerstvěji zmínil jméno ministra obrany v souvislosti s kauzou ProMoPro předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík. „Případ Promopro jsme jako TOP 09 dostatečně kritizovali, tam je také situace jasnější než u Vlasty Parkanové. Proč pan Vondra není v pozici paní Parkanové, je otázka na policii,“ poznamenal Petr Gazdík v pořadu Hyde park ČT24.

„Podstatný rozdíl mezi těma dvěma případy je v tom, že ačkoli v obou případech byla policií poměrně podrobně zkoumána míra viny a odpovědnosti jednotlivých aktérů, tak v případě ministra Vondry policie neshledala důvod k podání obvinění na jeho osobu, a tedy ani k žádosti o vydání k trestnímu stíhání ze strany sněmovny, zatímco v případě paní Parkanové takové důvody shledala,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Aleš Rádl na Gazdíkovo srovnávání obou kauz.

Neférový způsob, jak odvádět pozornost od aktuálního případu

„Pozastavovat se nad tímto postupem policie a takto ho veřejně zpochybňovat je tedy nejen dosti neférový způsob, jak odvádět pozornost od aktuálně projednávaného případu, ale i poměrně neuváženým pokusem zpochybnit nestrannost a nezávislost policie,“ domnívá se Rádl, že si takové vyjádření mohl šéf poslanců TOP 09 a STAN odpustit.

Poslanec ODS přitom připomíná Gazdíkovo postavení coby jednoho ze tří hlavních vyjednávačů TOP 09. „Nevím, jestli – nikoli nevýznamný člen vládní koalice – má veřejně dělat takové žalobníčkovské narážky, když přitom sám za činnost exekutivy nese plnou a těžko dělitelnou odpovědnost. Mně to připadá trochu dětinské a krátkozraké,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Aleš Rádl.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přivedli jste to ke krachu!?“ Milion chvilek: Menší akce, kde bylo dusno. Mnozí se zapotili

10:33 „Přivedli jste to ke krachu!?“ Milion chvilek: Menší akce, kde bylo dusno. Mnozí se zapotili

REPORTÁŽ Třicet let od listopadu 1989 si připomněla i liberecká akce Milionu chvilek pro demokracii.…