Německo, náš vzor! Mějte rádi Romy, ciťte sounáležitost k muslimům. Byli jsme u toho, když neziskovka přijela školit české děti

19.06.2017 14:07

REPORTÁŽ Na pojem „multikulti“ zapomeňte. Nové slovo, které jej nahrazuje, je diverzita. Alespoň tak to tvrdila Ulriche Füglová z neziskovky Tandem. Společně s Česko-německým fondem budoucnosti a Goethe institutem totiž uspořádala v Plzni první Česko-německou školu diverzity v České republice. Studenti a pedagogové se v několika workshopech učili přístupu k odlišnosti. „Síťování a výměna zkušeností mezi českými a německými vedoucími skupin mládeže a jinými multiplikátory,“ tak to doslova znělo v prospektu, který popisoval akci.

Německo, náš vzor! Mějte rádi Romy, ciťte sounáležitost k muslimům. Byli jsme u toho, když neziskovka přijela školit české děti
Foto: Václav Fiala
Popisek: Česko-německá škola diverzity

Do plzeňského DEPA, kde dříve byla základna trolejbusů městské hromadné dopravy, i přes zanedbatelné vstupné a hudební či filmový program z veřejnosti mnoho lidí nepřišlo. Na lavičkách poposedávalo jen několik rodin nebo teenagerů.

Diverzita!

„Diverzita je téma v Německu  již delší dobu a je to věc nejen školy,“ pochvalovala si situaci u našeho souseda paní Füglová, která je v neziskové organizaci Tandem zapojena od roku 2009 a nyní vyučuje na liberecké univerzitě germanistiku. „Takovéto nabídky akcí jsou u nás v Německu již déle,“ ukazovala na přehršle materiálů v obou jazycích. Týkaly se boje proti nenávisti k Romům, sounáležitosti s muslimy, nechyběly prospekty třeba Amnesty International s jednotlivými programy pro školní mládež.

Více takových akcí

Lucie Tarolová z Tandemu pro ParlamentníListy.cz uvedla, že „na českých školách při propojování mezioborových předmětů se pracuje s multikulturní výchovou. Jenom by bylo třeba více vzdělávat i pedagogy v těch nejaktuálnějších trendech,“ posteskla si ke stávajícímu stavu u nás. „V diverzitě se mluví nejen o tom, že nejde jen o národy, že tu otevřenost a jinakost musíte vidět v rámci jednoho národa. Jak se vnímají děti, ženy, dospělí, náboženství. Nejde to učit jen v jednom předmětu. Jde o osobnostní nastavení, na kterém se musí dlouhodobě pracovat,“ prohlásila přesvědčivě. „Pro někoho to mohou být kontroverzní témata, ale pro pedagogy je to samozřejmé s tím pracovat,“ poinformovala koordinátorka Česko-německé školy diverzity Lucie Podlešáková. Podle ní sem přijelo na třicet mladých lidí, především z Plzeňska, Prahy a Brna. Z Německa sem  dorazilo deset aktivistů.

Materiály pro školu diverzity. Foto: Václav Fiala

U nás jsme zatím outsideři…

Jak se píše v prospektu, Tandem se problematikou diverzity a tématy, která jsou dnes spíše známá pod pojmy interkulturní učení nebo multikulturní výchova, zabývá  dlouhodoběji. „Jsme vzdělávací organizace,“ říká Podlešáková a dodává, že práce s předsudky a diskriminací je nanejvýš potřebná „ Pojem diverzita v Česku ještě není moc zavedený, ale v Německu a v anglicky hovořících zemích se používá.“

Škola diverzity v Plzni. Foto: Václav Fiala

Německo je naším velkým vzorem

Mladá dívenka zhodnotila bezprostředně po workshopu o migraci akci slovy: „Zamyslela jsem se, co a jak dělám, a jak to posiluje, nebo naopak oslabuje moje vnímání hodnot.“ Jiná k tomu dodala: „Uvědomila jsem si, že jedna rovina jsou informace a druhá rovina jsou fakta.“
Na akci v prostoru DEPO byl také stánek podporující prezidentskou kandidaturu akademika Drahoše a účastníci i návštěvníci se mohli podepsat pod petici za osvobození dvou ázerbájdžánských studentů, kteří jsou odsouzeni v této středoasijské postsovětské republice za kritiku tamnější vlády.

Podpisové místo: Foto: Václav Fiala

Mladí lidé se shodli na tom, že Německo je pro nás všestranným vzorem, a to nejen v oblasti hospodářské, ale především lidsko-právní a velmi ocenili a obdivovali vztah vedení země k utečencům z válkou či chudobou postižených zemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …