Ochranář přírody tepe do Bakaly: Jen bere, ale nedává

17.07.2012 21:56 | Zprávy

ROZHOVOR Češi se k životnímu prostředí chovají mnohem hůř než těžařské společnosti, které ročně vykácí tisíce hektarů brazilské džungle. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl valašskomeziříčský ochranář Milan Orálek. Promluvil také o kontroverzním miliardáři Zdeňku Bakalovi. Ten by si prý neměl z přírody jen brát, ale také do její ochrany investovat.

Ochranář přírody tepe do Bakaly: Jen bere, ale nedává
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ochranář Milan Orálek

Co je náplní vašeho sdružení? O co usilujete?

V roce 1989 jsme ve Valašském Meziříčí otevřeli první Československé environmentální informační centrum, tři roky jsme měli prvenství v tomto poradenství. Poradna pracuje nepřetržitě dodnes a v současné době se snažíme činnost dále rozvíjet i mezinárodně. Například v rámci projektu podpořeného z evropských fondů „Příroda nezná hranic“ realizujeme na pomezí ČR a SR vzdělávání, přednášky, exkurze, práci s mládeží, řemeslné dílny, ale také třeba péči o studánky nebo průvodcovství po naučných stezkách. Teď se hlavně zabýváme prací s mládeží a veřejností. Snažíme se pořád vracet ke kořenům, ať už v krajině, ale i v řemeslech a přes práci s přírodním materiálem si hledáme cestu k dětské i dospělé duši. Děláme také kampaň za záchranu a ochranu velkých šelem v Beskydech. Na všechny tyto aktivity se snažíme získat granty a sponzory, protože žádné dotace nedostáváme.

Proč je problém získat dotace na takovouto činnost?

Dneska máme 24 různých dotačních fondů. Sám předseda vlády říká, že se jejich počet musí redukovat. Je to neskutečně byrokratické a stát velmi málo podporuje občanská sdružení. Musíme se totiž chovat stejně jako podnikatelé nebo obce – peníze si půjčit od banky, ze svého zaplatit úroky, pak více než rok čekat na dotace a deset procent do projektu ještě vložit ze svého. Navíc protože peníze přichází v eurech, tak ještě neseme kursovou ztrátu, která také není nezanedbatelná. Takže stát nedělá nic proto, aby podpořil občanská sdružení a dochází k jakémusi uzurpování těch fondů těmi, kteří to mají ve své pracovní náplni a kteří můžou klidně bez problému peníze získávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …