Orgány státu řeší extrémní hrozbu. Někdo prý chce v Čechách šířit ebolu. Hovoří expert

27.10.2014 16:02

„Ebola je značně zákeřná nemoc a jakoukoli výhrůžku ve smyslu šíření viru je potřeba brát velmi vážně. Nakažlivost je obrovská,“ varuje v souvislosti s informací o vyšetřování vydírání státu rozšířením viru ebola bezpečnostní expert Andor Šándor. Analytik také pochybuje o schopnosti státu reagovat na smrtící virus. Možnost masivního šíření eboly v republice hlavní hygienik vyloučil.

Orgány státu řeší extrémní hrozbu. Někdo prý chce v Čechách šířit ebolu. Hovoří expert
Foto: Archiv
Popisek: Přenos nakaženého infekcí, ilustrační foto

Anketa

Vadí vám, že Zeman nepozval na oslavu 28. října některé univerzitní rektory?

14%
79%
hlasovalo: 18021 lidí

Ebola, krvácivá horečka, infekce, která představuje extrémní nebezpečí a na kterou zatím neexistují adekvátní způsoby léčby. Šířením jedné z nejobávanějších chorob světa teď někdo vyhrožuje České republice. Informaci oznámilo v pondělí Ministerstvo vnitra. „Vyšetřujeme vydírání státu, kdy nás neznámí pachatelé vydírají, že rozšíří virus ebola na veřejných místech,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

I když je k celému případu zatím minimum informací, hrozbu nebezpečí podle bezpečnostního experta nelze podcenit. „Ebola je značně zákeřná nemoc a jakoukoli výhružku ve smyslu šíření viru je potřeba brát velmi vážně. Nakažlivost je obrovská. V případě, že by někdo situaci podcenil a pak by se ukázalo, že může dojít k ohrožení, šlo by o fatální selhání,“ reagoval bezpečnostní analytik Andor Šándor pro ParlamentníListy.cz. „Nemohu teď říci, zda ta věc je relevantní nebo ne, ale je potřeba ji velmi důkladně prověřit, protože stát musí mít jistotu, zda se vyhrožování zakládá na bázi, která by mohla stát a občany ohrozit, nebo jde o akt pomatence, který si v uvozovkách krátí čas nebo je skutečně pomatený a takto si zahrává se státem,“ dodal.

Nejdřív je nutné zjistit, kdo za vydíráním stojí

Případ šetří Útvar odhalování organizovaného zločinu. Nejdřív je podle Šándora nutné zjistit, kdo za vydíráním stojí. „Také z toho, jakým způsobem proběhlo, zda telefonicky či e-mailem, i z toho lze získat indicie, aby byl pachatel odhalen. Na tom zcela jistě teď policie pracuje například s využitím záznamů mobilních operátorů. První věc je zjistit, kdo to byl,“ vysvětlil Šándor. Jedna z mála informací, kterou náměstek ministra vnitra zveřejnil, je to, že pachatelům jde údajně o šíření paniky. „Nejsem si jist, že tohle je cílem, ale mám málo informací,“ komentoval Šándor. Policisté případ prověřují jako vydírání a obecné ohrožení. Pokud se neznámé vyděrače podaří dopadnout, hrozí jim až 12 let vězení.

Šándor: Schopnost státu reagovat na ebolu není jasná

Vážnou otázkou ale zůstává, zda má republika vůbec schopnost ebolu řešit. „V Praze, kde by mohl být výskyt nejpravděpodobnější, jsou asi dvě lůžka na Bulovce, kde to zdravotníci odzkoušeli. Pak je tu Těchonín, a tady se obávám, že kdyby mělo dojít k ošetření většího počtu lidí nakažených ebolou, nastal by velký problém. Například, jak lidi do Těchonína přepravit? Navíc tam není žádný střední zdravotnický personál,“ vysvětlil Šándor. Právě armádní Centrum biologické ochrany v Těchoníně má být podle Ministerstva obrany připraveno k zajištění izolace pacientů nemocných ebolou. Speciální nemocnice by měla být schopna řešit smrtící nákazy.

Jenže právě o tom bezpečnostní expert pochybuje. „Jak nařídit nějaké zdravotní sestře, aby šla ošetřovat do Těchonína nemocného s ebolou poté, co jsme viděli, že sestry neopatrně sáhly na obličej a virus se na ně přenesl,“ podotkl a vysvětlil: „Říct pouze, že máme nějaké zařízení, že jsme do něj dali peníze, aniž bychom ho prakticky procvičovali, bez toho, aby ti, kdo by tam měli zasahovat, to dopředu věděli, to si nemyslím, že je úplně jasná schopnost státu reagovat na ebolu a nejen na ni. Nechci strašit občany, ale z praktického hlediska, kdo by tam lidi ošetřoval? Jakými prostředky by se tam přepravovali? Vidím to jako komplikovanou věc.“

Podle hlavního hygienika je vyloučeno masivní šíření eboly

Hlavní hygienik Vladimír Valenta oznámil v médiích, že nepovažuje hrozbu za realistickou. Obyvatelé proto údajně nemají důvod se obávat: „Získání viru, jeho transport i efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným či jeho tělními tekutinami je vysoce nepravděpodobné. Klimatické i hygienické podmínky v České republice, úroveň práce epidemiologů i úroveň zdravotnických zařízení v podstatě vylučují masivní šíření eboly. Na jednotlivé izolované případy jsme připraveni.“

Bezpečnostní expert Šándor na jeho slova reagoval: „Nemluvil jsem o masovém šíření, ale pokud má někdo virus v sobě a nakazí se sestřička jen tím, že mu sáhne na tvář? Chápu, že posláním hlavního hygienika je uklidnit lidi a nevyvolávat paniku, ale pokud bych to dohnal do absurdity a dovozoval z toho, co hlavní hygienik říká, pak se musím zeptat, proč se situací všichni tak zabývají, když se ebola u nás nedá šířit? Pokud to není možné, tak je to jen lépe.“

Chtějí vyděrači „jen“ peníze?

Podle aktuálních informací chtějí vyděrači získat peníze. Podle serveru tn.cz požadují milion eur (v přepočtu bezmála 28 milionů Kč), předán má být ve třech splátkách ve virtuální měně bitcoin. „Co vlastně chtějí? Všechno záleží na tom, kdo je tvůrcem výhrůžky. Pokud je to pomatenec a blázen, pak je to otázka na lékaře. U organizované skupiny lidí nevím, jak by s nákazou mohli pracovat, zda by měli někoho mezi sebou nebo byli sami nakažení. Informace má určitě Ministerstvo vnitra a určitě s nimi pracuje s náležitou zodpovědností, kterou si takový případ žádá,“ podotkl Šándor.

V souvislostí s virem ebola v uplynulých dnech Česko zavedlo mimořádné zdravotní kontroly na letištích jako prevenci šíření. V západní Africe už virus usmrtil přes 4,5 tisíce lidí. V uplynulých týdnech na svém území zjistily případy nákazy Spojené státy americké. Objevují se ale také důkazy o tom, že je možné s virem úspěšně bojovat. Šíření zastavila Nigérie a Senegal. Podezření na nákazu ebolou se prověřovalo i v Česku, byl to ale planý poplach. Úmrtnost na ebolu dosahuje až 90 procent, u současné epidemie činí zatím průměrná úmrtnost asi 50 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš málem brečel. Proč? ČT, Milion chvilek, k tomu přidal silná slova

23:31 Babiš málem brečel. Proč? ČT, Milion chvilek, k tomu přidal silná slova

Opět i tuto neděli sepsal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš své tradiční facebookové hlášení…