„Chci sportovcům vzkázat, že by se měli zasadit o to, aby se představitelé jejich organizací uměli dohodnout alespoň tak, jak byli oni sami schopni překonat svůj handicap a pustit se do aktivního života,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen petičního výboru poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.
Jak se odvíjel spor paralympioniků
V Českém paralympijském výboru (ČPV), který přerozděluje státní dotace, zuřila ještě donedávna bitva. Po paralympiádě v Aténách před sedmi lety totiž vznikl spor o finance. V Řecku získali nejvíce medailí sportovci z Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) a chtěli, aby se změnil systém financování jednotlivých svazů. Volení zástupci ostatních sportovců, které ČPV zastřešuje, to odmítli.
Tehdejší předseda ČSTPS Jan Nevrkla však oznámil, že v takovém případě z ČPV jeho organizace vystupuje. Všichni to vzali za své. Nevrkla si chybné rozhodnutí uvědomil a pokoušel se vzít slovo zpět.
Spor se rozvinul v soudní bitvu a petici, kterou už rok řeší i petiční výbor poslanecké sněmovny. ČSTPS nakonec svého dosáhl. Nicméně mezitím vznikla Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců, která „tělesňáky“rovněž zastupuje. Do toho všeho zasáhl Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) a pozastavil členství ČPV.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský