Protivládní demonstrant: Střelba na Klause byla nahraná. Domluvil ji prezidentův tým

1. 10. 2012 17:55

Liberecký dělník, který v pátek střílel na prezidenta Václava Klause, nemusí být ani pomatenec, ani zoufalý člověk, který na sebe chtěl upozornit. Může jít o muže, který za atak na hlavu státu dostal dobře zaplaceno.

Protivládní demonstrant: Střelba na Klause byla nahraná. Domluvil ji prezidentův tým
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Dostal se do konfliktu s policií, která dohlížela na odvoz aparatury z předchozí povolené demonstrace
reklama

Páteční "atentát" na prezidenta Václava Klause vzbuzuje i po několika dnech mnoho otázek a nabízí řadu spekulací. Šlo o čin zoufalého mladíka, který už nevěděl, kudy kam a jak upozornit na problémy obyčejných lidí, nebo o pečlivě promyšlenou akci s cílem zvýšit prezidentovu mizivou popularitu?

Podle známého pražského taxikáře Zdeňka Ponerta, který se v poslední době velmi angažuje i v protivládních protestech, je velmi pravděpodobná druhá varianta.

Klaus chce být populární. Nechá na sebe i střílet

"Přikláním se k tomu, že to bylo zinscenované. Neoblíbenost tohoto politika (V. Klause, pozn. red.) je dohnaná do maxima, je třeba, aby se lidem znovu zalíbil. Nepřipadá mi normání, že by ochranka takto zaspala," uvedl pro ParlamentníListy.cz Ponert s tím, že on osobně, jakkoliv se současným vládním a obecně politickým establishmentem nesouhlasí, by se k ničemu podobnému nikdy neuchýlil. Už jen proto, aby se nevystavil ohrožení života.

"Kdyby ochranka vystřelila, je ten člověk mrtvý. Až teprve potom by se ukázalo, že měl v ruce hračku," komentuje vývoj situace, který by se dal v podobném případě očekávat spíš, než laxní přístup ochranky, jejž jsme mohli vidět ve skutečnosti.

Tučná odměna?

Ponert tak za nejpravděpodobnější scénář toho, co útoku předcházelo, považuje následující. "Možná dostal zaplaceno a budou mu odpuštěny všechny dluhy."

Mohl tak o přípravě střelby vědět i sám Klaus, který ve chvíli, kdy jej útočník zasáhl, nepůsobil nikterak překvapeně? "Klaus o tom třeba ani vědět nemusel. Má kolem sebe spoustu lidí, kteří mohou rozhodovat za něj a tyhle věci řešit, " vysvětluje redakci známý pražský taxikář.

- Taxi Ponert

Zdeněk Ponert
Zdeněk Ponert
Zdeněk Ponert
Zdeněk Ponert a jeho pověstné žluté taxi
Zdeněk Ponert se stal propagátorem Holešovské výzv...
Zdeněk Ponert

Připouští ale i jinou, byť méně pravděpodobnou variantu. "Mohlo jít také o zoufalý čin člověka, který už neví, jak dál, a chtěl upozornit na to, co se v této zemi děje," říká Ponert. Ať tak či tak, politici v České republice si prý podle něho budou muset zvyknout na averzi, která vůči nim napříč společností panuje.

Žlutý taxík na scéně

Ponert se proslavil zejména na jaře minulého roku. V dubnu roku 2011 v den protivládní demonstraci před Ministerstvem financí zaparkoval na místě ještě před příchodem demonstrujících svůj starý žlutý mercedes ověšený vlajkami a popsaný nápisy vyzývajícími k revoluci, čímž na sebe upoutal pozornost.

Fotogalerie: - Ponert bez Popelky

Holešovská výzva se distancovala od Skutečné demok...
Letáky, letáky, letáky
Demonstrujících oproti minule výrazně ubylo
Vystoupil Antonín Mareš
Pískot a mlácení do ešusu
Dnes již klasický transparent

Po příchodu davů vylezl na střechu svého auta a s praporem v ruce a trikolórou na saku vykřikoval požadavek na zrušení politických stran, aby se demokracie očistila od zlodějů. Posléze se zúčastnil řady dalších protestních akcí. Žádná z nich zatím ale mezi vládními politiky dosud nenalezla odezvu.

Rebel, proti kterému byl použit i paralyzér

Zdeněk Ponert s Milošem Cachem odešel z původní Holešovské výzvy, angažuje se ve Skutečné demokracii. Vidět ho tak je možné na celé řadě protestních akcí.

Nedaleko Úřadu vlády držel na jaře 16 dnů hladovku. Do křížku s policisty se dostal později poté, co odmítl odjet z určeného místa, kterým měla projíždět německá kancléřka Angela Merkelová. Po několikaminutovém vyjednávání proti nim policisté zasáhli paralyzéry a sundali je ze střechy auta, aby mohlo být odtaženo. Oba muži byli předvedeni na policejní služebnu k výslechu.

TÉMA: Střelba na Klause

Jednání policistů tehdy zkritizovala Koordinační rada Občanské iniciativy Čas na změny. „Odsuzujeme policejní zásah paralyzérem proti pokojným protestujícím u Strakovy akademie - sídla vlády,“ uvedli tito zástupci iniciativy ve svém oficiálním prohlášení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Babiš si v sobotu otevřel lahodný víno, k tomu hodně čokolády a šunku.“ Chvilkař Minář mu poslal zprávu roku. Selfíčko už prý potřeba nebylo

19:40 „Babiš si v sobotu otevřel lahodný víno, k tomu hodně čokolády a šunku.“ Chvilkař Minář mu poslal zprávu roku. Selfíčko už prý potřeba nebylo

Bývalý předseda spolku Milion chvilek odkryl karty a prozradil, že vzniká hnutí Lidé PRO, se kterým …