Rok 1998. Cyril Svoboda dorazil jako novopečený ministr na útvar. Chtěl spisy. Okamžitě. „Nic nedostanete," reagoval šéf kriminálky. A pak to začalo…

14.08.2021 4:43 | Kauza

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY (XII. díl) Dnes si v prvním příběhu připomeneme bývalého ředitele Služby pro odhalování korupce. Evžen Šírek, který působil taky jako šéf ekonomické kontrarozvědky, byl v pořadí druhým ředitelem tohoto útvaru v letech 1998 až 2000. Nastoupil na místo po „zakladateli“ Janu Šulovi, a to z postu vedoucího analytiky. Útvar šlapal. Byl to čestný a statečný člověk a službu řídil velmi dobře podle mnohých svědectví, které jsme slyšeli. A v tom byl právě kámen úrazu. Když totiž útvar pracoval dobře, vadil skoro všem a všichni chtěli mít informace…

Rok 1998. Cyril Svoboda dorazil jako novopečený ministr na útvar. Chtěl spisy. Okamžitě. „Nic nedostanete," reagoval šéf kriminálky. A pak to začalo…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr a diplomat Cyril Svoboda

Anketa

Kdo v Ústeckém kraji vyhraje volby?

hlasovalo: 9093 lidí
První střet s politiky Šírek ještě ustál.

Bylo to v době, kdy se ministrem vnitra na kratší dobu stal lidovec Cyril Svoboda (2. ledna 1998 – 22. července 1998, pozn. red.), toho času poradce premiéra Babiše pro ústavní a legislativní záležitosti. Jako novopečený člen kabinetu se rozhodl, že by bylo politicky vhodné, aby měl přehled o rozpracovaných, živých a závažných kauzách.

Proto dorazil s patřičným doprovodem na útvar provézt revizi.

A jak se sluší, byl patřičně přivítán.

Celé vedení útvaru bylo nastoupeno v pozoru a čekalo, jak se projeví. Byl tam Evžen Šírek, jeho náměstek Zbyněk Čermák, vedoucí odborů a dokonce i náměstek policejního prezidenta Jan Zátorský. Pak už to šlo ráz na ráz. Ministr rozrazil dveře a hned mezi nimi poručil: „Připravte mi k seznámení všechny zajímavé a závažné spisy!“

A bylo zle.

Šírek to samozřejmě odmítl a ministr mu suše oznámil, že ve funkci skončí. Pak za sebou zabouchl dveře.

Šírek následně pověřil svého náměstka Čermáka řízením útvaru a se Zátorským se vydali za policejním ředitelem s tím, že mu na stůl položili služební průkazy a oznámili, co se stalo a že končí. Policejní prezident se tehdy také zachoval víc než zajímavě. Dvojnásobnou rezignaci odmítl a osobně zavolal ministrovi, že za podřízenými stojí, vrátil jim služebáky se slovy, že se zachovali správně.

Evžen Šírek to protentokrát ustál.

Pak došlo k dalším politickým změnám a na post ministra vnitra nastoupil Stanislav Gross (ČSSD) a na post policejního prezidenta Jiří Kolář. Ale i na protikorupční službě došlo k jedné zásadní, a jak se později mnohokrát ukázalo i velice důležité věci. Vedoucí oddělení operativy Karel Tichý přišel s nápadem a plánem na založení kriminálního spisu, který by měl za úkol mapovat prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Šírek souhlasil, Tichý dostal zelenou, a tak vznikla „KRAKATICE“. Její ústřední postavou se stal František Mrázek. Šírek nechal udělat analýzy všech starých případů a Tichý díky svým policejním informátorům začal dodávat aktuální informace z prostředí. Byly nasazeny odposlechy a začala se využívat i sledovačka. Spis se plnil a rozrůstal. V krátké době na něm pracovalo celé operativní oddělení. Dokonce došlo i k navázání přímé spolupráce s BIS a pražskou mordpartou. Spolupráci podepisoval Šírek a někdejší sekční šéf BIS František Bublan. Dokonce byl zapracováván i pokyn prezidenta Havla, aby lidem ve spise v čele s Mrázkem byla věnována náležitá pozornost, protože jejich činnost je dokonce i českému státu nebezpečná. Žádost tehdy adresoval prezident cestou BIS právě i policejním republikovým útvarům ÚOOZ a ÚOKFK. Šírek za útvar odpověděl: „Informace máme a konáme.“

Jan Kubice dodnes nepochopitelně uvedl, že oni v ÚOOZ informace nemají prakticky žádné. Kdo je František Mrázek, prý Kubice netušil.

Celou práci tak odváděl útvar řízený Evženem Šírkem. Zprávy byly předávány kontaktním pracovníků BIS. Činnost byla směřována k získání a nalezení jakýchkoli přímých důkazů, jež by vedly k realizaci rozpracovaných osob. A pracovníci protikorupční policie se nestačili divit, jaké osoby se kolem Mrázka vyskytují. Politiky nevyjímaje.

A pak došlo k tomu, k čemu vlastně muselo v našich podmínkách nutně dojít.

František Mrázek se začal zjištění o svém rozpracování dozvídat. A začal provádět protiopatření za využití jak peněz, tak samozřejmě jemu zavázaných osob na všech možných místech a funkcích. A že jich bylo!

Útok, jak jinak, vedl proti řediteli Šírkovi, jeho kolegům, podřízeným a vlastně proti skoro celému útvaru. Hlavní úder chystali tehdejší Mrázkovi nejdůležitější chábři; „vládní kancléř“ Miroslav Šlouf a bývalý pracovník BIS, v té době bezpečnostní ředitel NBÚ, Martin H.

Nejen o jeho působení v BIS, kde se dodnes prolíná řada citlivých jmen, zase příště.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…