Rozdávají jídlo Čechům, kteří mají hlad. A ve velkém. To není vtip

10.03.2014 12:04 | Zprávy

Když se mluví o hladu, většině Čechů se asi vybaví země na africkém kontinentu či v Asii. Málokdo je ochoten připustit, že je to přitom problém i v civilizovaných zemích Evropy – včetně Česka. I proto se ParlamentníListy.cz zeptaly francouzského novináře a ředitele České federace potravinových bank Fabrice Martina Plichty na jeho zkušenosti s potřebností a důvody toho, proč padají do bídy Češi.

Rozdávají jídlo Čechům, kteří mají hlad. A ve velkém. To není vtip
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fabrice Martin Plichta, francouzský novinář působící v Praze

I když existují lidé, co mají hlad, zároveň je stále faktem to, že se v Evropě plýtvá tisíci tunami potravin. Přitom to jsou právě ty, které chudým lidem možná chybějí a mohly by jim být rozděleny. Potravinové banky mají tedy za cíl pomáhat člověku, kterému chybějí prostředky na živobytí tak, aby se mohl najíst. Chtějí zamezit podvýživě nebo špatné výživě. Současně tím však bojují i proti plýtvání. V současné době jich je na území naší republiky šest. V Praze, Ostravě, Liberci, Plzni, na Vysočině a v Ústeckém kraji v Litoměřicích.

„Potravinové banky shromažďují zdarma, většinou a nejčastěji od prvovýrobců potraviny, skladují a rozdělují je humanitárním nebo charitativním organizacím, aby pomáhaly potřebným lidem se najíst. Naše práce se přitom opírá o dobrovolnou bezplatnou pomoc a dárcovství, poněvadž odmítáme diktát peněz. Naopak máme snahu podporovat aktivní a odpovědnou solidaritu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Martin Fabrice Plichta, který v tomto projektu působí jako ředitel.

Ročně projdou těmito bankami tuny potravin. Zkazit se nestihnou

Jak dodal, původně s nápadem zřídit potravinové banky přišel v devadesátých letech Ilja Hradecký (zakladatel Naděje, dnes předseda organizace). Kolem roku 2000 se však zdálo, že veškeré jeho snahy přijdou vniveč a skončí. Přesto se podařilo myšlenku na potravinové banky v Česku v roce 2006 obnovit. Jen pro obrázek pak stačí doplnit pár čísel. Například jen v roce 2009 bylo z těchto bank vydáno potřebným celkem 335,691 tun potravin – to jsou v přepočtu potraviny v hodnotě 18 794 727 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …