Starosta Smíchova si najal poradce na ekologii. Sponzor TOP 09 bude řešit kontroverzní skládku, kontakty s lobbisty popírá

14.03.2016 8:24 | Zprávy

V první půlce devadesátých let působil ve Straně zelených, byl jejím místopředsedou a členem pražského zastupitelstva. Působil také ve firmách, které mají souvislost s metropolí (například v Úpravně vody Želivka, kde působil v letech 1998–2001 a 2012–2015) a věnoval se i byznysu. V letech 2010, 2012 a 2014 podpořil TOP 09 částkou 280 tisíc korun. Aktuálně pracuje jako poradce pro kontroverze vyvolávajícího starostu Prahy 5 Radka Klímu z TOP 09. Za poradenství pobírá 420 korun na hodinu a jeho klíčovým tématem má být likvidace skládky v pražském Motole.

Starosta Smíchova si najal poradce na ekologii. Sponzor TOP 09 bude řešit kontroverzní skládku, kontakty s lobbisty popírá
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 5

„Ano, poradcem pana starosty se stal Radek Lanč. Pan Lanč je odborníkem v oblasti ekologie a životního prostředí, které se věnuje dlouhodobě a na profesionální úrovni. Prioritním úkolem pana Lanče je řešení motolské skládky a problematik, které se týkají oblasti životního prostředí. Odborným poradcem pana starosty se stal na základě své praxe a znalostí problematiky,“ potvrdila informaci ParlamentníchListů.cz mluvčí radnice Helena Šmídová. S nástupem Lanče na radnici se řeší jeho politické kontakty z minulosti. Lanč jejich jakoukoli závadovost popírá.

Motolská skládka je černou můrou Prahy 5. Smlouva se společností EKO-Motol byla uzavřena za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka. Firma měla pozemek o rozloze 15 hektarů pronajatý od roku 2004. Za nájem radnice inkasovala 100 korun ročně. Se skládkou, která bývala přezdívána zlatým dolem, však městská část bojuje dodnes. Stávající rada převzala po předchozích radách řadu „historických“ záležitostí, které se postupně dají lépe či hůře řešit, eventuálně napravit. Motolská skládka ale naprosto vybočuje a její dořešení bude velkým problémem. „Zásah do životního prostředí a finanční otázka budoucí sanace je totiž svým rozsahem výjimečná. Zcela jistě proto bude vzbuzovat velké emoce a s jistotou lze předeslat, že každý, kdo se pustí do řešení problému, bude zároveň podléhat velké kritice – ať proto, co udělal, či proto, co naopak neudělal. Současný stav však nepřipouští nečinnost.

Rada městské části Praha 5 se proto připravuje na možnost sanace skládky, k níž by případně mělo dojít nejdříve za tři roky. Do té doby je však třeba provést řadu nezbytných opatření a průzkumů, bez nichž by sanace nemohla proběhnout,“ vysvětluje ve svém stanovisku mluvčí radnice Šmídová.

Smlouva na motolskou skládku měla platnost od roku 2004 do roku 2014. Stávající rada nechala v roce 2015 zpracovat ekologický audit, který určil, co je třeba neprodleně řešit, aby mohla proběhnout sanace skládky. Právě teď se připravuje vyhlášení nadlimitní veřejné zakázky na analýzu rizik, která komplexně zajistí činnosti související a předcházející samotné realizaci sanačních prací na skládce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …