Tajná dohoda. Poslal vás do Polska, teď odhalil drahé jídlo v ČR

26.04.2023 10:52 | Kauza

Ačkoli ceny potravin v okolních státech klesají už několik měsíců, pro tuzemský trh to neplatí. „Sám jsem radil, aby Češi přestali přehnaně vyšponované ceny akceptovat a raději, pokud mají možnost, jezdili nakupovat jinam,“ říká pro ParlamentníListy.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy. Kvůli drahému jídlu doporučoval především nákupy v Polsku. Za drahé jídlo v ČR dle něj může selhávající antimonopolní politika a „tajná dohoda“, díky níž struktury, které získaly významnou tržní sílu, v inflační době zneužívají svého silného postavení. Včetně marketů typu Billa, Kaufland či Lidl.

Tajná dohoda. Poslal vás do Polska, teď odhalil drahé jídlo v ČR
Foto: Repro Facebook
Popisek: Přeplněný supermarket

Ceny potravin v okolních státech jdou už několik měsíců setrvale dolů, trh v Česku je však proti tomuto trendu imunní. Ačkoli celosvětový index vývoje cen potravin dlouhodobě klesá, zůstáváme ostrovem, kde tohle neplatí. Vždyť oproti loňskému roku jsou ceny potravin u nás vyšší o 16,7 procenta. Vláda v souvislosti s drahými potravinami sice sestavila komisi, která potravinový řetězec prověří, ekonomové jsou však skeptičtí k tomu, že se jí povede něco vyřešit. Všichni zúčastnění v dodavatelsko-odběratelské vertikále – zemědělci, zpracovatelé i obchodníci – své ceny obhajují a prstem ukazují na ty druhé jako na viníka. Většinový názor mezi odborníky i veřejností je ten, že si v této době přilepšují nejvíce prodejní řetězce, ale vzhledem k jejich velmi propracované politice slev a marží, do nichž pořádně nikdo nevidí, je to velmi obtížně prokazatelné.

Jasno o viníkovi zdražování má Agrární komora ČR a na svém facebookovém profilu to neustále připomíná. „Supermarkety potraviny zdražují víc, než by musely. Už jsme vám to ukázali na cukru, vejcích, drůbežím mase a jablkách. Pokračujeme bramborami a nabízíme oficiální data od statistiků. Za brambory obchody platily zemědělcům loni v září průměrně 6,27 Kč/kg, v prosinci pak 6,64 Kč/kg. To je nárůst dodavatelských cen o 37 haléřů za čtvrt roku. Obchodní řetězce však zdražily daleko víc. Spotřebitelská cena za stejnou dobu vzrostla průměrně o 3,52 Kč. Obchody prodávaly v září brambory za 12,84 Kč/kg, ale v prosinci už za 16,36 Kč/kg. Jak opakovaně říkáme, supermarkety jsou pořádně nenasytné. Chtějí od dodavatelů co nejlevněji nakoupit a zboží pak lidem co nejdráž prodat. Hlavně, zákazníku, pořádně zaplať, ať jsou zisky co nejvyšší! Co s tím? Řešení je jednoduché – nakupujte raději potraviny ‚ze dvora‘ u svých lokálních producentů. Podpoříte je a ještě ušetříte.“

Šponují ceny vysoko a zkoušejí, co zákazník vydrží

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jasně, tajné dohody a co ta se bavit o tomto , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTravolta65 , 26.04.2023 14:06:14
Česká tragédie: Za rok zdražil plyn nejvíc v EU – o 231 procent. Slovákům jen o 18 procent ! A k tomu nejdražší elektřina ! Už se konečně proberte a zjistěte si kdo za co může !!!

|  6 |  0

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …