Tak je to zase jinak: Nová ,,kauza Brady", tedy vyznamenání Věry Špinarové, se vyvíjí. Promluvil Hrad

26.10.2017 11:32

Syn Věry Špinarové prý odmítl převzít od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. S touto zprávou ve čtvrtek dopoledne přišla média. Jenže podle Hradu je všechno jinak. Syn zesnulé zpěvačky vyznamenání odmítl už před měsícem a Špinarová tak na seznamu oceněných vůbec není.

Tak je to zase jinak: Nová ,,kauza Brady", tedy vyznamenání Věry Špinarové, se vyvíjí. Promluvil Hrad
Foto: spinarova.cz
Popisek: Zpěvačka Věra Špinarová
reklama

Česká televize ve čtvrtek informovala o tom, že syn zesnulé zpěvačky Věry Špinarové Adam Pavlík odmítl z rukou prezidenta Zemana 28. října na Hradě převzít státní vyznamenání pro jeho matku. Jenže otázky, kdo tedy metál převezme, které mohly začít vyvstávat, jsou zbytečné.

Žádné státní ocenění kvůli odmítnutí svého syna Věra Špinarová in memoriam neobdrží a podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka tak nedochází k žádným změnám během pečlivě chystaného slavnostního ceremoniálu.

Jiří Ovčáček redakci řekl, že prezident Zeman měl v plánu Špinarovou vyznamenat proto, že k tomu obdržel desítky žádostí od občanů. Bylo prý ovšem zapotřebí kontaktovat rodinu a syn zpěvačky zhruba před měsícem toto vyznamenání odmítl. Proto žádná „mediale“ udělena nebude.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš úspěšně sestavil vládu, která dostane důvěru?

82%
hlasovalo: 25323 lidí

„Pan prezident již před několika měsíci obdržel desítky a desítky občanských návrhů na to, aby udělil státní vyznamenání paní Věře Špinarové. Vzhledem k vysokému počtu návrhů od občanů se pan prezident rozhodl, že návrhu vyhoví,“ popisuje Ovčáček pro PL celou anabázi.

Jenže pak nastala potíž. „Aby mohlo být vyznamenání uděleno, bylo zapotřebí kontaktovat rodinné příslušníky paní Špinarové. Konkrétně jejího syna pana Pavlíka, který reagoval tak, že si všechno musí promyslet a ptal se, na čí podnět by ocenění bylo uděleno. Odpovědí bylo, že jde o návrhy občanů. Nakonec se pan Pavlík ozval s tím, že vyznamenání nepřevezme. Vím to již dělší dobu, zhruba měsíc, ale z etických důvodů jsme to nechtěli zveřejňovat,“ konstatoval hradní mluvčí.

Upřesnil, že kvůli Pavlíkovu odmítnutí ani prezident rozhodnutí o vyznamenání Špinarové nevydal, její jméno tedy z tohoto důvodu nikdy nefigurovalo na seznamu vyznamenaných a na průběhu slavnostního ceremoniálu, který se v sobotu odehraje ve Vladislavském sále Pražského hradu, není důvod cokoli měnit.

Zpěvačka Věra Špinarová zemřela letos v březnu v pětašedesáti letech poté, co ji na koncertu postihla zástava srdce. Na hudební scéně působila od konce šedesátých let. O možnosti, že by zpěvačka in memoriam získala státní vyznamenání, mluvil prezident Miloš Zeman při své návštěvě Moravskoslezského kraje počátkem září. Uvedl, že Špinarová je na vyznamenání navržena, nikoli přímo, že jej dostane. Patrně už tehdy se jednalo s jejím synem Adamem Pavlíkem.

Ten pro Českou televizi kromě potvrzení, že vyznamenání odmítl, dodal, že jeho matka prý nedělala kariéru kvůli nějakým cenám a sama by prý na Hrad pro ocenění také nešla. Jako jeden z důvodů, proč na Hrad odmítl jít, Pavlík uvedl skutečnost, že vyznamenání předává prezident Miloš Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďare, mlč! Babiš utřel svého epidemiologa. Nasazuje mu mediální roušku

12:44 Maďare, mlč! Babiš utřel svého epidemiologa. Nasazuje mu mediální roušku

Epidemiolog Rastislav Maďar dostal důrazné doporučení od premiéra Andreje Babiše. Měl by omezit medi…