Švýcarským vyšetřovatelům se povedlo rozplést jeden z nejsložitějších případů – privatizaci Škody Plzeň. A přestože je spis stále v utajení, redakce MFDnes získala onu žádost o utajení, dopis z roku 2010, v němž švýcarský advokát Daniel Bloch jménem českého advokáta Josefa Brože žádá švýcarskou prokuraturu, aby utajila jména top manažerů v čele s Martinem Romanem, pro které Brož chystal nástroje k převzetí firmy. Na Brože byly převedeny nároky na podíl, který měl následně připadnout Romanovi. Jak z onoho dopisu vyplývá, měl se Martin Roman stát budoucím majoritním vlastníkem jedné z největších strojírenských firem v zemi, a to s podílem 66%. Škodovku měl ovládat prostřednictvím trustů přes společnost Close Trustees, která byla za tímto účelem zřízena.
Proč to utajení? Strach z komunistů, Tykače a závist
„V České republice existuje řada příkladů, kdy prominentní průmyslníci a finančníci byli vyhnáni do exilu nepřátelsky laděným tiskem. V případě Škody je toto nebezpečí zvlášť velké, protože její zákazníci pocházejí typicky z veřejnoprávního sektoru, kdy např. městské úřady nakupují tramvaje apod. Pouhé tušení nebo domněnky, že členové top managementu skupiny Škoda by mohli být i jejími majiteli, by mohlo přimět tyto zákazníky k tomu, že by svůj vztah se Škodou přehodnotili,“ píše Brož, obávající se negativních reakcí.
Svůj text advokát ještě pohotově doplnil marxistickou vsuvkou. „Jak už bylo zmíněno, bohatství v Česku je rozděleno velmi nerovnoměrně a politika a každodenní život jsou provázeny závistí, a to způsobem, který si lidé, jež mají to štěstí žít ve Švýcarsku, vůbec nedovedou představit,“ zastává se Brož manažerů, kteří bez pochyby nabyli svůj majetek legálně a nijak nepřispěli k nerovnoměrnému přerozdělení bohatství. Jen Roman si na opcích ČEZu vydělal sedm set milionů korun.
Dalším argumentem pro nutnost utajení, který zástupce manažerů v dopise použil, byl strach z podnikatele Pavla Tykače. Brož se totiž obával, že by vlastník Czech Coal mohl zneužít citlivé informace o Romanově vztahu ke Škodě v boji proti ČEZu, se kterým Tykačův Čzech Coal vede cenovou válku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera