Únik: Češi týrají boháče, je tam závist. Takže mlčte o Martinu Romanovi

01.02.2012 13:02 | Zprávy

Majoritním vlastníkem Škody Plzeň se měl stát Martin Roman. S tímto odvážným tvrzením dnes vyrukovala MF Dnes a jako důkaz předložila dopis právního zástupce vrcholových manažerů z ČEZu Josefa Brože, který prosil švýcarskou prokuraturu o utajení této skutečnosti, kvůli závisti českých spoluobčanů.

Únik: Češi týrají boháče, je tam závist. Takže mlčte o Martinu Romanovi
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Roman

Švýcarským vyšetřovatelům se povedlo rozplést jeden z nejsložitějších případů – privatizaci Škody Plzeň. A přestože je spis stále v utajení, redakce MFDnes získala onu žádost o utajení, dopis z roku 2010, v němž švýcarský advokát Daniel Bloch jménem českého advokáta Josefa Brože žádá švýcarskou prokuraturu, aby utajila jména top manažerů v čele s Martinem Romanem, pro které Brož chystal nástroje k převzetí firmy. Na Brože byly převedeny nároky na podíl, který měl následně připadnout Romanovi. Jak z onoho dopisu vyplývá, měl se Martin Roman stát budoucím majoritním vlastníkem  jedné z největších strojírenských firem v zemi, a to s podílem 66%. Škodovku měl ovládat prostřednictvím trustů přes společnost Close Trustees, která byla za tímto účelem zřízena.

Proč to utajení? Strach z komunistů, Tykače a závist

„V České republice existuje řada příkladů, kdy prominentní průmyslníci a finančníci byli vyhnáni do exilu nepřátelsky laděným tiskem. V případě Škody je toto nebezpečí zvlášť velké, protože její zákazníci pocházejí typicky z veřejnoprávního sektoru, kdy např. městské úřady nakupují tramvaje apod. Pouhé tušení nebo domněnky, že členové top managementu skupiny Škoda by mohli být i jejími majiteli, by mohlo přimět tyto zákazníky k tomu, že by svůj vztah se Škodou přehodnotili,“ píše Brož, obávající se negativních reakcí.

Svůj text advokát ještě pohotově doplnil marxistickou vsuvkou. „Jak už bylo zmíněno, bohatství v Česku je rozděleno velmi nerovnoměrně a politika a každodenní život jsou provázeny závistí, a to způsobem, který  si lidé, jež mají to štěstí žít ve Švýcarsku, vůbec nedovedou představit,“ zastává se Brož manažerů, kteří bez pochyby nabyli svůj majetek legálně a nijak nepřispěli k nerovnoměrnému přerozdělení bohatství. Jen Roman si na opcích ČEZu vydělal sedm set milionů korun.

Dalším argumentem pro nutnost utajení, který zástupce manažerů v dopise použil, byl strach z podnikatele Pavla Tykače. Brož se totiž obával, že by vlastník Czech Coal mohl zneužít citlivé informace o Romanově vztahu ke Škodě v boji proti ČEZu, se kterým Tykačův Čzech Coal vede cenovou válku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …