V rozporu s dobrými mravy! Exekuce byla nezákonná. Soud rozhodl v ostře sledovaném případu dlužníka, který se zabarikádoval a hrozil střelbou

13.12.2017 20:53

Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že exekuce vůči Jaroslavu Novákovi, kvůli které skončil muž na psychiatrické klinice, byla nezákonná. Osmašedesátiletý Novák se 2. listopadu před exekutory zabarikádoval v bytě a hrozil střelbou. Na místě musela zasahovat policie.

V rozporu s dobrými mravy! Exekuce byla nezákonná. Soud rozhodl v ostře sledovaném případu dlužníka, který se zabarikádoval a hrozil střelbou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Psychiatrická klinika

Nováka, který byl v den exekuce 2. listopadu doma, kvůli jeho výhrůžkám střelbou zatkl speciální policejní oddíl a odvezl na psychiatrii do Bohnic. Střelnou zbraň policisté v bytě, jak informoval před měsícem například deník MF Dnes, nenašli. Podle všeho tak Novák zbraní exekutorům hrozil planě a svůj čin nemohl vůbec uskutečnit.

Pražský městský soud nicméně aktuálně rozhodl, že Novák měl na exekuční odklad, o který žádal a kterému ze strany exekutorů nebylo vyhověno, nárok. Podle rozhodnutí soudu, které má redakce ParlamentníchListů.cz k dispozici, podal Novák „včasné odvolání“. Usnesení o odmítnutí jeho návrhu na odklad exekuce mu, jak uvádí soud, bylo „doručeno pouhé dvě hodiny před tím, než byla zahájena exekuce vyklizením bytu“. Podle soudu, ke kterému se Novák prostřednictvím svého právního zástupce Norberta Naxera odvolal, byla žádost muže o exekuční odklad důvodná.  

Soud oproti tomu zkritizoval postup exekutorů, který shledal za rozporný jak s „dobrými mravy“, tak „se smyslem zákona“. Alespoň takto to stojí v usnesení soudu, který uložil, aby bylo Novákově žádosti o odklad exekuce vyhověno.

Tvrzení, že by ale Novákova exekuce byla nezákonná, samotná exekutorská komora odmítá. Vyplývá to z vyjádření, které její zástupci zaslali ParlamentnímListům.cz. 

"Podle informací Exekutorské komory dlužník podal 2 návrhy na odklad exekuce, které byly soudním exekutorem odmítnuty. Odvolací soud, na který se zástupci pana Nováka obrátili, zaujal ve věci původního návrhu na odklad jiný právní názor než soudní exekutor, což však fakticky nemá vliv na provedení exekuce," napsala ParlamentnímListům.cz mediální zástupkyně exekutorské komory Martina Houšková. "Exekutorská komora se ohrazuje proti tvrzení, že exekuce byla nezákonná. To dokládají i usnesení odvolacího soudu, který ve věci rozhodoval," dodala. 

Spor o nájemné i peníze za faktury...

Případ pana Nováka má mít na starosti soudní exekutor JUDr. Podkonický, který by podle informací z médií měl platit za jednoho z nejtvrdších exekutorů v Česku. Novák podle svého advokáta Norberta Naxera aktuálně podal na exekutora trestní oznámení a kromě toho odeslal stížnost na Ministerstvo spravedlnosti.   

Jak Naxer naznačuje, v případu by mohla být celá řada nejasností. Ve videu umístěném zde Novák například vysvětluje, že by za exekucí mohly být  spory ohledně jeho obchodu v holešovické Přístavní ulici. Ten měl dnes již osmašedesátiletý muž provozovat mezi lety 92 až 98. Obchod se podle Nováka měl nacházet na dobrém místě a údajně vzbudil pozornost jiných podnikatelů.    

Spor, který Novák vedl s Lidovým bytovým družstvem Praha 7, vyvrcholil až exekucí a částkou tři sta tisíc korun, které od muže družstvo začalo vymáhat na nesplaceném nájemném. Do dalších exekucí se pak Novák dostal poté, co přestal platit faktury.

To jeho advokát Naxer vysvětluje tím, že se muž dostal do platební neschopnosti. Novákovi podle Naxera mělo být z obchodu odcizeno zboží, za které měl faktury zaplatit. Na muže je aktuálně vedeno přibližně 12 exekucí. Novák se podle Naxera mohl stát obětí lidí, kteří měli zálusk na získání jeho obchodu.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Volný jde se Samkovou. A s lékařem, co šokoval ČT slovy o muslimech

11:34 Lubomír Volný jde se Samkovou. A s lékařem, co šokoval ČT slovy o muslimech

Známá pražská advokátka a bojovnice proti byrokratickému Bruselu Klára Samková, poslanec Volný, co o…