Zákon proti okrádání důchodců má díry: Stařeček podepíše papír a nemá nic

07.07.2012 13:42 | Zprávy

Snadnou kořistí se pro nejrůznější rádoby obchodníky nadále stávají důchodci. Evidentně jim nepomáhá ani momentálně platná úprava zákona o spotřebitelském úvěru. Jejím přínosem mělo být ustanovení, že lidé, kteří si berou spotřebitelský úvěr, mohou do 14 dnů od smlouvy odstoupit, aniž by jim hrozila sankce. Ale i s tím si prodejci dokáží poradit.

Zákon proti okrádání důchodců má díry: Stařeček podepíše papír a nemá nic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku

Vždy o krok před zákonodárci jsou obchodníci, kteří profitují z nejrůznějších prodejních akcí, na nichž nabízejí důchodcům spotřební zboží často s úmyslem vehnat je do náruče exekutorům. Pod záminkou předváděcích akcí spojených s dárky pro návštěvníky nalákají rádoby obchodníci k účasti důchodce a těm pak po mnohahodinovém přemlouvání v pronajatých hotelech či tělocvičnách doslova vnutí často předražené zboží.

Teprve po pár dnech v klidu domova, nebo někdy až po první splátce, si senior uvědomil, k čemu se uvázal, ale kupní smlouvu už měl podepsanou a zpravidla z ní nebylo úniku. Tyto mnoho let trvající praktiky prodejců měla konečně utnout novela zákona o spotřebitelském úvěru, která dává každému spotřebiteli možnost ve 14 dnech odstoupit od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání a rozmyslet si tak neuvážený a často i vynucený podpis smlouvy.

Prodejci si poradili fintou s pozváním domů

Ta začala platit od ledna roku 2011, ale i na ni brzy našli tito „obchodníci“ protizbraň. Výjimkou z tohoto pravidla jsou totiž dle zákona situace, kdy si zákazník za účelem nákupu daného zboží výslovně a z vlastní vůle prodejce pozve, nejčastěji k sobě domů. A pak už stačí při předváděcích akcích nechat  spotřebitele podepsat nejen smlouvu o koupi zboží, ale i to, že si prodejce pozval za účelem nákupu domů, nebo na jiné vybrané místo.



Pak už nebylo pro obchodníky žádným problémem při požadavku zákazníka na odstoupení od smlouvy argumentovat touto výjimkou a spotřebitele tak de facto zbavovat možnosti, aby si ve 14 dnech rozmysleli, zda nákup učiněný často pod nátlakem opravdu chtějí uskutečnit. Těmto fíglům by měla učinit přítrž další novela, která má vstoupit v platnost od ledna 2013 a která spočívá ve vypuštění ustanovení o možnosti sjednání osobní návštěvy ze zákona.

Po dvou letech výjimka ze zákona zmizí
     
„Návrh reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů v České republice dochází. Cílem navrhovaných změn je především posílení postavení spotřebitelů a principu odpovědného úvěrování,“ zdůvodnil předkládanou novelu ministr financí Miroslav Kalousek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …