Žena se dvěma dětmi hledá práci na Mostecku. Horor

12.08.2012 20:02 | Zprávy

PŘÍBĚH Ivona Pekárová z Mostu je mladou maminkou, která má při hledání práce pro některé zaměstnavatele nepřijatelný handicap – dvě děti. O bariéru jde o to více, že žije na Mostecku, kde je nabídka uplatnění nejmenší v rámci celé republiky.

Žena se dvěma dětmi hledá práci na Mostecku. Horor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu

Jedna z tamních poradenských společností si proto dala za cíl pozměnit mínění firem o nestandardních pracovních úvazcích. Nabídne jim mimo jiné genderové „kontroly“ a finanční dotaci, pokud paní Ivonu nebo další zapojené zájemce zaměstná například na zkrácený či sdílený úvazek.

Šestadvacetiletá Mostečanka Pekárová je nezaměstnaná od března letošního roku. Má dvě děti ve věku 7 a 4 roky. „Potřebuji pomoci sehnat práci. Své šance na zaměstnání snad zvýším i rekvalifikací, kterou mohu v novém projektu získat zdarma,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz. Novou kvalifikací by se mohla přiblížit konkrétním požadavkům některého zaměstnavatele, který nemá předsudky při zaměstnávání žen s dětmi a uvědomuje si i pozitiva, která s sebou přinášejí zkrácené či flexibilní formy zaměstnávání.

Předsudky jsou klišé

Rekvalifikační kurzy ovšem nejsou hlavní náplní projektu s názvem Rovné šance, který letos začal na Mostecku, tedy v regionu s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností v rámci České republiky. „U nás je zákonem zakázána diskriminace, přesto existuje - nejviditelněji právě na trhu práce, v zaměstnání,“ zdůrazňuje genderová expertka Veronika Šprincová s poukazem na časté nerovné zacházení především s ženami, které se může týkat zejména jejich rodinného života a počtu dětí. Určité typy pracovních úvazků, kterými lze dospět k odbourání předsudků i diskriminace uchazečů o práci, kteří se o někoho v rodině starají, jsou pro některé firmy ještě stále velkou neznámou, byť prospívají oběma stranám. „Jejich zastoupení na trhu práce je nízké, a to ze dvou hlavních důvodů. Zaměstnavatelům se do zkrácených úvazků příliš nechce a pro zaměstnance a zaměstnankyně jsou mnohdy finančně nezajímavé.  Přitom ženy, které pečují o malé děti, často potřebují upravenou pracovní dobu,“ říká ParlamentnímListům.cz k současnému stavu Roman Kysela ze vzdělávací společnosti Asista, která záměr realizuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…