Žena se dvěma dětmi hledá práci na Mostecku. Horor

12.08.2012 20:02 | Zprávy

PŘÍBĚH Ivona Pekárová z Mostu je mladou maminkou, která má při hledání práce pro některé zaměstnavatele nepřijatelný handicap – dvě děti. O bariéru jde o to více, že žije na Mostecku, kde je nabídka uplatnění nejmenší v rámci celé republiky.

Žena se dvěma dětmi hledá práci na Mostecku. Horor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu

Jedna z tamních poradenských společností si proto dala za cíl pozměnit mínění firem o nestandardních pracovních úvazcích. Nabídne jim mimo jiné genderové „kontroly“ a finanční dotaci, pokud paní Ivonu nebo další zapojené zájemce zaměstná například na zkrácený či sdílený úvazek.

Šestadvacetiletá Mostečanka Pekárová je nezaměstnaná od března letošního roku. Má dvě děti ve věku 7 a 4 roky. „Potřebuji pomoci sehnat práci. Své šance na zaměstnání snad zvýším i rekvalifikací, kterou mohu v novém projektu získat zdarma,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz. Novou kvalifikací by se mohla přiblížit konkrétním požadavkům některého zaměstnavatele, který nemá předsudky při zaměstnávání žen s dětmi a uvědomuje si i pozitiva, která s sebou přinášejí zkrácené či flexibilní formy zaměstnávání.

Předsudky jsou klišé

Rekvalifikační kurzy ovšem nejsou hlavní náplní projektu s názvem Rovné šance, který letos začal na Mostecku, tedy v regionu s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností v rámci České republiky. „U nás je zákonem zakázána diskriminace, přesto existuje - nejviditelněji právě na trhu práce, v zaměstnání,“ zdůrazňuje genderová expertka Veronika Šprincová s poukazem na časté nerovné zacházení především s ženami, které se může týkat zejména jejich rodinného života a počtu dětí. Určité typy pracovních úvazků, kterými lze dospět k odbourání předsudků i diskriminace uchazečů o práci, kteří se o někoho v rodině starají, jsou pro některé firmy ještě stále velkou neznámou, byť prospívají oběma stranám. „Jejich zastoupení na trhu práce je nízké, a to ze dvou hlavních důvodů. Zaměstnavatelům se do zkrácených úvazků příliš nechce a pro zaměstnance a zaměstnankyně jsou mnohdy finančně nezajímavé.  Přitom ženy, které pečují o malé děti, často potřebují upravenou pracovní dobu,“ říká ParlamentnímListům.cz k současnému stavu Roman Kysela ze vzdělávací společnosti Asista, která záměr realizuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …