Zloději zubaři, levné Polsko? Zaskočí vás, kdo kam ve skutečnosti jezdí

18.04.2023 10:07 | Kauza

České zloděje nepodporovat, v Polsku jsou zubní zákroky levnější, tvrdí někteří Češi. Koluje dokonce ceník zubních zákroků z města Walbrzych. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler však kontruje: Za složitějšími zákroky Poláci naopak jezdí k nám. Český systém je prý pro pacienta mnohem přívětivější než polský. „V Praze máme hodně pacientů z Hradce, Ostravy nebo Karlových Varů, protože se jim vyplatí dojet. V regionech jsou ceny mnohdy vyšší než v hlavním městě,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Šmucler.

Zloději zubaři, levné Polsko? Zaskočí vás, kdo kam ve skutečnosti jezdí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Výcvik zubařů a zubařek - ilustrační foto

Že se Polsko stalo oblíbenou nákupní destinací Čechů, to už není žádná novinka. Tisíce lidí nejen z příhraničních oblastí, ale i z různých koutů republiky, zjistily, že návštěva našich severních sousedů uspoří tisíce korun.

Češi v Polsku nakupují potraviny, drogerii i léky, jejichž některé druhy se u nás staly v posledních měsících nedostatkovým zbožím. ParlamentníListy.cz však v jedné ze skupin na sociální síti Facebook objevily ceník, který sdílel návštěvník stomatologie v polském Walbrzychu.  

Nový zub o polovinu levněji 

Ceny se v případě některých zákroků dost výrazně liší. Pod příspěvkem se brzy rozběhla zajímavá diskuse, ve které lidé sdíleli vlastní zkušenosti a porovnávali ceny stomatologického ošetření v Čechách s Polskem. 

„U nás mi doktorka napočítala implantát za cca 30 tisíc. To se mi tedy vyplatí raději zajet do Polska. A ještě zbude na pořádný nákup,“ napsala žena vystupující pod jménem Melissa LaurNuch. Při pohledu na polský ceník je totiž patrné, že implantát tam vyjde o polovinu levněji.

„To jo, české zloděje nepodporovat,“ odpověděla jí jedna z komentujících.

Jakub Drzewniak však oponoval, že to s cenami není zas tak jednoduché: „Máte různé značky, cena implantátů je také závislá na stavu kostí a dásní. Máte i české implantáty za cca 12–15 tisíc.“

ParlamentníListy.cz porovnaly ceny ještě u dalších zákroků. Redakce zjistila, že ceny například fotokompozitních výplní, které patří v současnosti k nejpoužívanějším, se u polského lékaře pohybují v přepočtu mezi 1250 a 1750 korunami, v Česku však za ně zaplatíte od 1300 do 2600 korun. Za vytrhnutí zubu vytáhnete v Čechách z peněženky různou sumu – záleží totiž na tom, kolik má zub kořenů. U těch komplikovanějších případů se cena pohybuje od 3–4 tisíc výše. Jak však můžeme vidět v případě polského stomatologa, ten si za extrakci zubu s více kořeny účtuje 350 zlotých, což je v přepočtu při současném kurzu cca 1760 korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrea Novotná

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…