Kalousek slíbil, že platy nepedagogů neklesnou, uklidňuje odborář

22.08.2011 19:24

Šéf školských odborů František Dobšík uklidňuje, že platy nepedagogických pracovníků by neměly klesat, jak před nedávnem avizoval ministr Josef Dobeš. Miroslav Kalousek totiž prý dvakrát slíbil, že je snižovat nebude.

Kalousek slíbil, že platy nepedagogů neklesnou, uklidňuje odborář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama
„Tato garance je dána ministrem, mám ji po telefonu i po osobním jednání," řekl v rozhovoru pro rádio Impuls František Dobšík, šéf školských odborů. Na mysli měl však ministra financí Miroslava Kalouska. Ministr školství Josef Dobeš totiž před časem oznámil, že platy nepedagogických pracovníků se snižovat budou muset, aby se našly peníze na zvýšení platů pedagogů.

Kalousek prý Dobšíkovi řekl, že se sáhne do jiných oblastí. To je však i na Dobešovi. Pro příklad, kde by se peníze mohly najít, uvedl Dobšík vysoké školy nebo samotný chod ministerstva. Dohodnout by se všichni měli nejlépe do začátku školního roku.

Související: Dobeš zaplatí nepedagogy i bez Kalouskovy pomoci

V pátek budou odbory jednat právě s ministrem Dobešem. „Že bychom v této době byli schopni vyjednat víc, to bude záležet i na sněmovně, jestli se najdou ještě další prostředky," řekl Dobšík k tomu, že by se platy nepedagogických zaměstnanců mohly třeba i zvýšit. Příliš s tím ale nepočítá. Stát si bude na tom, aby neklesaly a platy učitelů se zvedly.

Možná se ale bude počet učitelů snižovat. To připustil i sám Dobšík, bude prý ale ještě na rozsáhlé debatě, kteří a kolik konkrétně. Uvedl totiž, že ačkoliv má vláda ve svém prohlášení, že bude podporovat školy v malých obcích, někde bývá třída jen o deseti žácích, a tak se budou muset některé školy slučovat. Ideálně by chtěl Dobšík dojít k nějakému kompromisu.

SLEDUJEME téma Ladislav Bátora

Za kauzou okolo Ladislava Bátory, šéfa personalistiky na školství, vidí Dobšík jen politickou hru. Kritizuje především to, že se to odehrálo těsně před začátkem školního roku. „Nevím, kde je zakopaný pes. Proč tam za každou cenu tohoto člověka drží," pochyboval o užitečnosti Bátory na ministerstvu Dobšík.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poznají české děti fake news? Zjistili jsme, že na vybrané školy míří inspektoři

14:22 Poznají české děti fake news? Zjistili jsme, že na vybrané školy míří inspektoři

Jak se v českých školách vyučuje mediální gramotnost, bude v letošním roce prakticky hodnotit Česká …