75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha připomíná výstava před Generálním štábem

28. 5. 2017 11:18

Výstavu věnovanou 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha zahájil v pátek 26. května dopoledne první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun. Součástí expozice, která je umístěná před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí, jsou panely s dobovými fotografiemi a historickými souvislostmi.

75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha připomíná výstava před Generálním štábem
Foto: Ministerstvo obrany
Popisek: Výstava před Generálním štábem AČR v pražských Dejvicích je připomínkou 75. výročí operace Anthropoid a hrdinství lidí s ní spojených

Její autoři, Zdeněk Špitálník, Petr Bjaček a plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu, poskládali archivní materiály dokazující hrdinství lidí zapojených do československého domácího i zahraničního odboje za 2. světové války. Zaměřili se na období přípravy a provedení atentátu. Při této příležitosti připomínají nejen dějinné souvislosti, ale i represe, které následovaly po smrti nenáviděného kata, zastupujícího říšského protektora.

Na dobových dokumentech ukazují nevšední hrdinství lidí, kteří neváhali poskytnout pomoc parašutistům, kteří byli ke splnění úkolu vyslaní z Anglie. Možná právě proto nese výstava příznačný název - Anthropoid němá svědectví.

„Dnes se ve svých myšlenkách vracíme o 75 let zpět, do období uprostřed 2. světové války, kdy byl československý domácí odboj oslaben o tisíce svých nejlepších členů popravami, vězněním v koncentračních táborech i bojem s gestapem. Do této situace seskakovali českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie, aby podpořili domácí odboj v boji s okupanty. Nemohli by uspět bez podpory stovek mužů a žen, kteří jim nezištně poskytli veškeré potřebné zázemí,“ uvedl v projevu generálporučík Jiří Baloun. Dodal, že výstava jako je tato, je tou nejmenší splátkou našeho dluhu vůči hrdinství parašutistů i jejich spolupracovníků domácího odboje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Mezinárodní den archeologie nahlédne do kláštera i pod podlahu Klementina

9:10 Národní památkový ústav: Mezinárodní den archeologie nahlédne do kláštera i pod podlahu Klementina

Národní památkový ústav se letos již pošesté připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie, který proběh…