75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha připomíná výstava před Generálním štábem

28.05.2017 11:18

Výstavu věnovanou 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha zahájil v pátek 26. května dopoledne první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun. Součástí expozice, která je umístěná před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí, jsou panely s dobovými fotografiemi a historickými souvislostmi.

75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha připomíná výstava před Generálním štábem
Foto: Ministerstvo obrany
Popisek: Výstava před Generálním štábem AČR v pražských Dejvicích je připomínkou 75. výročí operace Anthropoid a hrdinství lidí s ní spojených
reklama

Její autoři, Zdeněk Špitálník, Petr Bjaček a plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu, poskládali archivní materiály dokazující hrdinství lidí zapojených do československého domácího i zahraničního odboje za 2. světové války. Zaměřili se na období přípravy a provedení atentátu. Při této příležitosti připomínají nejen dějinné souvislosti, ale i represe, které následovaly po smrti nenáviděného kata, zastupujícího říšského protektora.

Na dobových dokumentech ukazují nevšední hrdinství lidí, kteří neváhali poskytnout pomoc parašutistům, kteří byli ke splnění úkolu vyslaní z Anglie. Možná právě proto nese výstava příznačný název - Anthropoid němá svědectví.

„Dnes se ve svých myšlenkách vracíme o 75 let zpět, do období uprostřed 2. světové války, kdy byl československý domácí odboj oslaben o tisíce svých nejlepších členů popravami, vězněním v koncentračních táborech i bojem s gestapem. Do této situace seskakovali českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie, aby podpořili domácí odboj v boji s okupanty. Nemohli by uspět bez podpory stovek mužů a žen, kteří jim nezištně poskytli veškeré potřebné zázemí,“ uvedl v projevu generálporučík Jiří Baloun. Dodal, že výstava jako je tato, je tou nejmenší splátkou našeho dluhu vůči hrdinství parašutistů i jejich spolupracovníků domácího odboje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce omezí plánované odstávky elektřiny kvůli vzrůstajícím požadavkům svých zákazníků na práci z domova

7:34 ČEZ Distribuce omezí plánované odstávky elektřiny kvůli vzrůstajícím požadavkům svých zákazníků na práci z domova

Z preventivních i karanténních důvodů jsou tisíce občanů České republiky doma a pracují z domova, na…