AMSP: Maloobchodníci nemohou nést odpovědnost za dvojí kvalitu výrobků

21.05.2019 16:51

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vítá opatření vlády k zabránění dvojí kvalitě potravin i dalších výrobků, jako je kosmetika prací prášky apod. Zcela jednoznačně je ale proti tomu, aby odpovědnost byla na obchodníkovi.

AMSP: Maloobchodníci nemohou nést odpovědnost za dvojí kvalitu výrobků
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
reklama

Včerejší schválení opatření vlády k zabránění dvojí kvalitě potravin je zcela jednoznačným pozitivním posunem směrem k ochraně spotřebitele a jeho práv a AMSP ČR toto opatření vítá. Co však AMSP ČR znepokojuje je skutečnost, že odpovědnost za složení výrobků by měla být na obchodníkovi. Za pochybení mu hrozí pokuta až 50 mil. Kč. „Je třeba vzít v úvahu, že obchodníky nejsou pouze velké řetězce, ale i malé obchody v regionech. Pro maloobchodníka na venkově je tato povinnost téměř nesplnitelná a pokuta zcela likvidační. Jak bude malý obchodník prověřovat složení výrobku? Podle jakých kritérií?“, ptá se generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová. Dle názoru AMSP ČR musí odpovědnost nést ten, kdo výrobek na trh uvádí, tedy výrobce, distributor nebo dovozce.

K uvedenému opatření navíc chybí zcela jasná prováděcí vyhláška. Nevíme, zda se v textu návrhu něco nezměnilo na poslední chvíli, nevíme, jaká bude přechodná doba, maloobchodníci neví, jak upravovat dodatky smluv, co od dodavatelů chtít a bude to pro ně znamenat náklady navíc za právníka apod.

AMSP ČR bude po seznámení se s finálním textem opatření iniciovat jednání nejen s poslanci a senátory, ale i s velkými firmami a dalšími zainteresovanými stranami.

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově. Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AV ČR: Čeští mikrobiologové sestavili atlas rozšíření hub

22:11 AV ČR: Čeští mikrobiologové sestavili atlas rozšíření hub

Zakulacené hříbky, vysoké bedly nebo nápadně zbarvené muchomůrky. Tak si většina lidí představují zá…