Agentura ochrany přírody a krajiny: Záchrana kolonie jiřiček se podařila

21.09.2020 20:29

Populace jiřičky obecné jsou často ohrožené shazováním hnízd. Po opravě omítky na památkově chráněném objektu v Havlíčkově Brodě pomohli pracovníci AOPK ČR s přípravou náhradních hnízd.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Záchrana kolonie jiřiček se podařila
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
reklama

Památkově chráněný objekt v centru Havlíčkova Brodu je oblíbeným hnízdištěm jiřičky obecné. Na objektu však v letošním roce probíhala rozsáhlá oprava fasády. Práce byly po dobu hnízdění přerušené, v polovině září však musela být prázdná hnízda odstraněná. Nová hladká fasáda by jiřičkám neumožnila stavbu nových hnízd, proto městský úřad na návrh AOPK ČR požadoval zajistit na objektu odpovídající počet náhradních umělých hnízd. Problém však vznikl při jednání s orgány památkové péče - instalace běžně dostupných umělých hnízd s masivní podložkou se na omítce s ozdobnými štuky ukázala jako neprůchodná. Pracovníci regionálního pracoviště AOPK ČR tedy nabídli pomoc - ruční výrobu a instalaci hnízd. Nová hnízda budou umístěna na místě těch původních, a to tak, aby nenarušovala vzhled objektu. Tento způsob instalace byl orgány památkové péče akceptován. Hnízda byla vyrobena přímo na místě z materiálu, který by měl odolat i kavkám, které přirozená hnízda jiřiček na objektu v minulých letech často zničily. Výroba a instalace hnízd trvala jen několik hodin a nyní se již těšíme na jarní návrat jiřiček, které se mohou vrátit na své původní hnízdiště.

Jiřička obecná nepatří mezi zvláště chráněné druhy, její populace zaznamenávají však na mnoha místech výrazný pokles právě v důsledku shazování hnízd. Pro jiřičky ve městech je také často problém nalézt vhodný zdroj bláta ke stavbě hnízd. Jde tedy o druh, který si rozhodně zaslouží naši podporu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Radní schválili financování cyklostezky přes Nové Mlýny

13:30 Jihomoravský kraj: Radní schválili financování cyklostezky přes Nové Mlýny

Krajští radní schválili uzavření smlouvy o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu SFDI na akci …