Akademie věd: Indický prezident projevil zájem o spolupráci s ELI Beamlines

9. 9. 2018 14:18

Indický prezident Rám Náth Kóvind a jeho český protějšek Miloš Zeman na Pražském hradě zaštítili podpis tří dohod o vzájemné spolupráci, z nichž dvě se týkaly vědecké oblasti. Následoval slavnostní oběd ve Vladislavském sále.

Akademie věd: Indický prezident projevil zájem o spolupráci s ELI Beamlines
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Klíčovým pro akademickou sféru je zejména memorandum o spolupráci ve vědě, které za českou stranu podepsal místopředseda AV ČR Jan Řídký, za indickou stranu pak náměstkyně ministerstva zahraničních věcí Ruchi Ghanashyam, která zde zastupovala Radu pro vědecký a průmyslový výzkum.

OutStreamVideoPlayer

Nové možnosti

„Potěšilo mě, že indický prezident uvedl ve svém projevu i naše laserové centrum ELI Beamlines jako příklad oblasti, ve které se otevírají zcela nové možnosti,“ konstatoval místopředseda AV ČR Jan Řídký. Výzkumné pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR a indický prezident Náth Kóvind ho navštívil během víkendu.

Memorandum navazuje na starší protokol z roku 1995 a týká se kooperace ve všech vědních oblastech kromě humanitních a sociálních věd. Upravuje také pracovní projekty mobility, tedy vzájemnou výměnu vědců a jejich zahraniční pobyty.

Rada pro vědecký a průmyslový výzkum (Council of Scientific and Industrial Research) je největší výzkumnou a vývojovou organizací v Indii, vznikla v roce 1942 a zaměstnává na 12 000 lidí. Zahrnuje 38 národních ústavů, 39 center a 3 inovační centra, přičemž těžištěm jejího výzkumu jsou léčiva, průmyslové katalyzátory či technologie na zpracování kůže. Jde o nezávislou instituci, byť ji z velké části financuje ministerstvo pro vědu a technologie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

7:37 BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozorno…