Armáda ČR: Mise v Iráku pokračuje v omezeném režimu

24.03.2026 16:08 | Tisková zpráva

V reakci na prudkou eskalaci bezpečnostní situace na Blízkém východě došlo k dočasnému pozastavení činnosti a relokaci alianční mise NATO Mission Iraq mimo území Iráku.

Armáda ČR: Mise v Iráku pokračuje v omezeném režimu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Nešlo o improvizaci ani reakci pod tlakem, ale o řízené rozhodnutí aliančního velení s cílem zachovat kontinuitu mise, udržet její schopnosti v omezeném režimu a současně minimalizovat rizika pro nasazený personál. Armáda České republiky postupovala na základě pokynů aliančních velitelství SHAPE a Joint Force Command Naples a v rámci koordinovaného přesunu zajistila i přepravu příslušníků ozbrojených sil Slovenska a Chorvatska.

„Postupovali jsme plně v souladu s pokyny z aliančních velitelství. Velitelství SHAPE v belgickém Monsu zajišťuje strategické řízení operací NATO, zatímco velitelství v Neapoli odpovídá za jejich přímé vedení v regionu,“ vysvětluje velitel Velitelství pro operace Armády České republiky generálporučík Václav Vlček. Dodává, že i samotná realizace stažení českého kontingentu proběhla v úzké koordinaci s aliančním velením v Neapoli. Repatriace byla zajištěna přes Turecko s následným evakuačním letem do České republiky. Celý proces podle něj proběhl v řádu několika dní, bez komplikací a bez narušení operační činnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

BIS

Co myslíte těmi dalšími kroky proti BIS? Podáte žalobu? Jde to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Čelíme rekordnímu nárůstu kyberpodvodů

7:27 Policie ČR: Čelíme rekordnímu nárůstu kyberpodvodů

Útočníci míří hlavně na ženy a využívají strach, časový tlak a manipulaci.