Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z mise v Iráku, drželi minutu ticha za padlé kolegy

11.08.2018 21:26

Vojáci, kteří se ve čtvrtek 9. srpna vrátili z mise v Iráku, uctili po příletu na letiště Praha – Ruzyně památku svých padlých kolegů v Afghánistánu minutou ticha. Příslušníky 5. leteckého poradního týmu, 1. výcvikové jednotky chemického vojska a 2. výcvikové jednotky Vojenské policie přivítal zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský a velitel Velitelství Vojenské policie Tábor Roman Bis.

Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z mise v Iráku, drželi minutu ticha za padlé kolegy
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Během projevu generál Muránský ocenil jejich profesionální přístup: „O tom, že v Iráku odvádíte skvělou práci a vaše nasazení je přínosem, svědčí také požadavky irácké strany, aby naši vojáci zůstali v misi déle. Za to vám děkuji, neboť skvěle reprezentujete Českou republiku, řekl generál Muránský.

Sbírali peníze na pomoc rodině

Ze základny Balád se do České republiky vrátili instruktoři - piloti a příslušníci 5. leteckého poradního týmu, který primárně tvořili příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav. Na zahraniční misi pomáhali iráckým vzdušným silám se zavedením letounu L-159 ALCA do provozu.

Ještě před odletem do Iráku se vojáci inspirovali dvěma předchozími rotacemi, které během mise uspořádaly sbírku, aby pomohly handicapovaným. Po dohodě s Kateřinou Doležalovou, sociální koordinátorkou Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, který podporuje Kliniku dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, a s přednostou kliniky profesorem Jaroslavem Štěrbou, vybrali rodinu, jejíž dvě děti a maminka bojují s nádorovým onemocněním. Vojáci jim přivezli 120 tisíc. Více si můžete přečíst v článku od kapitána Tomáše Maruščáka, tiskového informačního důstojníka 21. základny taktického letectva Čáslav, ZDE.

Iráčany učili bojovat proti zbraním hromadného ničení

Na ruzyňském letišti vystoupili i chemičtí instruktoři, kteří působili na základně Al-Taji, kde kolegy - specialisty chemického vojska irácké armády připravovali v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN). Jednotku tvořilo dvanáct příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

Poradenskou a výcvikovou činnost poskytovali iráckým bezpečnostním silám čeští vojenští policisté. Jádro tvořili příslušníci Velitelství Vojenské policie Tábor, kteří byli doplněni o vojenské policisty z Hlavního velitelství Vojenské policie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: 13. platy letos vyplatí svým zaměstnancům více firem než loni. Nejčastěji v rozmezí 18 až 38 tisíc korun

7:34 Hospodářská komora: 13. platy letos vyplatí svým zaměstnancům více firem než loni. Nejčastěji v rozmezí 18 až 38 tisíc korun

Navzdory očekávaného zpomalení růstu české ekonomiky 13. plat nebo odměnu v podobné výši za letošní …