Armáda ČR: Základní výcvik zahájili ve Vyškově záložníci a dobrovolníci

10.01.2019 22:28

Tento týden nastoupilo k Centru základní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově dalších bezmála osm desítek nováčků. Sedmdesát nových příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR zde bude spolu s devíti účastníky tzv. dobrovolného vojenského cvičení procházet šestitýdenní základní přípravou.

Armáda ČR: Základní výcvik zahájili ve Vyškově záložníci a dobrovolníci
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Příjem a evidence osob, předložení nezbytných dokladů, seřazení do čet, první vojenské pokyny instruktorů, krátká zastávka na internátech k ubytování a poslední kroky ještě jako civilistů míří do skladu, kde se fasuje oblečení.

Vše se odehrává velmi rychle, a tak 2. četa pod vedením rotmistra Martina Kadlece se již krátce po osmé ranní řadí v areálu kasáren Dědice. „Končit. V trojstup nastoupit. Pozor.“ Postupně zaznívají rázným hlasem rotmistra Kadlece velitelské pokyny a nováčci si začínají uvědomovat, že jsou skutečně na vojně. Po prvním přesunu tato četa o půl deváté vstupuje do výstrojního skladu.

Fasování výstroje

S připravenými doklady jeden po druhém fasují vojenskou výstroj. Na řadu jde nejprve devět účastníků dobrovolného vojenského cvičení, mezi nimiž je i vojínka Martina Hlavinková. Velmi sympatická třicetidvouletá prodavačka sportovních potřeb přemýšlí o životě spojeném s armádou již delší dobu, ale aby zjistila, co to obnáší, zkouší nejprve formu cvičení. A jelikož je vystrojená mezi prvními, hned dostává první úkol - zapisuje nafasované velikosti výstroje svých spolubojovníků. Kvituje, že v četě jsou čtyři ženy a doufá, že kromě fyzické zátěže zvládne i všechny testy.

Kontrakt s armádou

A na řadu přicházejí záložníci. Ti fasují výstroje víc. Na rozdíl od dobrovolníků je totiž váže kontrakt s armádou, kdy i po absolvování základní přípravy budou nadále pro armádu aktivními. Mezi nimi je elektrikář vojín Petr Váňa, který by rád byl vojenským profesionálem, ale kamarád mu poradil, ať to nejprve zkusí jako záložník a vyzkouší si, zda vojenské prostředí bude pro něj to pravé. Také vojínka Eva Vášová účast v aktivní záloze přijala jako výzvu. Její přítel, nynější student Univerzity obrany, jí o základní přípravě vyprávěl a myslí si, že by nezvládla ani první týden. „To mě vyhecovalo jít k záložníkům. Zvládli to jiní, chci to dokázat také, “ vysvětluje s velkým odhodláním Eva, která přiznává, že fyzicky se připravovala jak v posilovně, tak túrami se zátěží.

V průběhu postupného převlékání do vojenského velitel Kadlec zdůrazňuje: „Hlavně si uvědomte, že jste součástí čety, což také znamená, že si navzájem budete ve všem pomáhat.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTourism: Ztráty v cestovním ruchu může zmírnit podzimní sezóna a návrat zahraničních turistů

16:17 CzechTourism: Ztráty v cestovním ruchu může zmírnit podzimní sezóna a návrat zahraničních turistů

Ve druhém čtvrtletí přijelo do hotelů, penzionů, ubytoven a kempů v České republice 988 tisíc hostů,…