Aukce nastojato: Funkční způsob prodeje dříví u Lesů ČR

02.12.2013 16:55 | Zprávy

Lesy České republiky, s. p., prodávají dříví kromě prodeje prostřednictvím komplexní lesnické zakázky také formou tak zvaných aukcí nastojato, metodou veřejných elektronických aukcí, a to již od roku 2011.

Aukce nastojato: Funkční způsob prodeje dříví u Lesů ČR
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Jedná se o prodej práva těžby, kdy kupující získává oprávnění vytěžit část stojícího lesního porostu nebo jednotlivé stromy za předpokladu dodržení smluvně stanovených podmínek. Kromě přímé podpory regionálního trhu s dřevní hmotou, představují tržby z těchto prodejů významný podíl ve struktuře hospodářského výsledku podniku, v letošním roce je to již více než 10%. „Jedná se způsob prodeje dříví za tržní ceny a přitom v otevřeném konkurenčním prostředí,“ říká ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, pověřený řízením podniku.

V letošním roce bylo doposud v aukcích nastojato prodáno přes 1 100 000 m³ dříví, zrealizovat se podařilo více než 3 000 aukcí. Průměrná velikost aukčního bloku se pohybuje v rozmezí od 300 – do 600 m³ dříví. Smluvně stanovené množství dříví prodávaného v aukcích se od roku 2012 postupně navýšilo z 10 na dnešních 20 %. Od příštího roku tento podíl dále naroste na 25 % a to u těch smluvních územních jednotek, u kterých dochází automaticky k obnově komplexních lesnických zakázek v rámci pětiletého cyklu. „Dá se proto očekávat, že se v roce 2014 formou aukcí nastojato bude prodávat až 1 300 000 m³ dříví. Postupný nárůst objemu dříví obchodovaného v aukcích umožňuje průběžně upravovat nejen obchodní podmínky, ale také organizační zabezpečení aukcí ze strany Lesů ČR,“ doplňuje Michal Gaube.

Navýšení objemu aukcí nastojato a rozšíření rozmanitosti struktury aukcí od roku 2014 umožní:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lesy ČR

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Řidičák

Zajímalo by mě, jak je to s vaším avizovaným odevzdáním řidičáku? Nebo jste to jen tak plácnul, abyste se zviditelnil, což by bylo stejně hloupé, jako ta vaše rychlá jízda a je fakt, že vy politici rádi něco slibujete a pak couváte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Štrasburský soud k církevním restitucím

7:23 Ministerstvo spravedlnosti: Štrasburský soud k církevním restitucím

Evropský soud pro lidská práva v rozsudku Suverénní řád Maltézských rytířů – České velkopřevorství p…