ČEZ: Dlouhé stráně překonaly historický rekord ve výrobě elektřiny

21.12.2020 16:20

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně překonala v pondělí 21. prosince 2020 krátce před polednem dosavadní nejvyšší výrobu elektřiny z roku 2016, kdy vyrobila 716 315 MWh. K rekordní výrobě největší přečerpávací elektrárny Skupiny ČEZ přispěly kratší odstávky a především nedávné investice, které zvýšily účinnost a spolehlivost provozu elektrárny.

ČEZ: Dlouhé stráně překonaly historický rekord ve výrobě elektřiny
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Přečerpávací elektrárny jsou významným činitelem při pokračující dekarbonizaci a modernizaci energetiky. Stále rostoucí množství lokálních a obnovitelných zdrojů vede k větší potřebě zdrojů, které dokáží rychle reagovat na výkyvy ve spotřebě energie. Právě přečerpávací elektrárny dokáží rychle najet a začít vyrábět, a zároveň uchovat přebytky elektřiny na potřebnou dobu. Díky těmto vlastnostem byl loni tento typ elektráren využíván o 72 % častěji než před 10 lety.

Dlouhé stráně jsou proto stále důležitějším prvkem při stabilizaci energetické soustavy České republiky a ČEZ do jejich provozu každoročně investuje. „V minulých letech jsme do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a také do prodloužení životnosti elektrárny investovali stovky miliónů, jen letos šlo o opravy a investice za zhruba 40 milionů korun. Po předloňské výměně oběžného kola a rozsáhlé rekonstrukci dolní nádrže jsme letos provedli například výměnu reverzačních odpojovačů v podzemí elektrárny a mnohé další práce,“ upřesnil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Energetická soustava ČR využívá přečerpávací elektrárny díky jejich flexibilitě. V době přebytku elektřiny v síti (především v noci, ale v posledních letech stále častěji i v průběhu dne) se voda čerpá z dolní nádrže přečerpávací elektrárny do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu naopak vyrábí elektrická energie. Elektrárny díky tomu slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V rámci jednoho přečerpávacího cyklu umí Dlouhé stráně „napumpovat“ do české energetické sítě až 3,5 milionu kWh.

Dosažení historicky rekordní výroby je symbolickým dárkem pro vedoucího strojního úseku elektrárny Jiřího Švédu, který byl už při stavbě tohoto monumentálního díla, jež v roce 2021 oslaví 25. výročí od uvedení do provozu, a na konci roku odchází do důchodu. „Práce na Dlouhých stráních se stala jeho srdeční záležitostí a on sám se stal bezesporu srdcem elektrárny, které nám bude chybět. Ale neloučíme se natrvalo, už jsme se dohodli, že jeho znalostí elektrárny a neocenitelných zkušeností budeme využívat i v budoucnu,“ dodal Vítězslav Chmelař.

Originální virtuální prohlídka přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně je dostupná na webu ZDE.

Více o vodních elektrárnách ČEZ, a. s. ZDE

Věděli jste, že…

  • Horní nádrž se nachází na hoře Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m a má celkový objem 2,72 mil. m3?
  • Horní nádrž je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči, každým pro jedno soustrojí? Přivaděče mají délku 1 547 m a 1 499 m?
  • Obě soustrojí elektrárny jsou umístěna v podzemí, v kaverně o rozměrech 87,5 x 25,5 x 50 m?
  • Výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978, ale po mnoha peripetiích byla uvedena do provozu až po 18 letech – v roce 1996?
  • Loni Dlouhé stráně navštívilo 93.839 lidí, což je druhý největší počet v historii a celkový počet návštěvníků tohoto unikátního díla už přesáhl 1,2 milionu?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ:  V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku, dopoledne začal opět dodávat elektřinu

22:30 ČEZ: V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku, dopoledne začal opět dodávat elektřinu

Energetici Jaderné elektrárny Dukovany obnovili výrobu elektrické energie na třetím výrobním bloku, …