ČHMÚ: Stále více vody v podzemí

15.07.2020 11:48

Stav podzemních vod se na území ČR nadále zlepšuje a celkově dosahuje mírně nadnormální úrovně.

ČHMÚ: Stále více vody v podzemí
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Situace se výrazně zlepšila zejména na Moravě, kde srážkově velmi vydatné poslední týdny června, vedly k nárůstu hladiny podzemních vod na silně až mimořádně nadnormální úroveň. Také na střední a jižní Moravě, kde se vyskytují horniny se zhoršenou propustností pro vodu, se situace zlepšila až na normální úroveň. V některých oblastech na jihu Moravy (například Břeclavsko), kde byl dlouhodobě velký deficit mělkých zvodní, dosahuje hladina normální úrovně poprvé od začátku roku.

V Čechách je situace nejpříznivější ve východních a severovýchodních Čechách, mezi Českomoravskou vrchovinou a Orlickými horami je stav mělkých zvodní mimořádně nadnormální. Na zbylém území Čech převažuje normální stav.

Jedinou oblastí, která zůstává silně podnormální, je oblast Mostecka, kde se může částečně projevovat efekt srážkového stínu pod Krušnými horami. 

„Současná situace představuje nejlepší stav na začátku července za posledních pět let.“

Na výše uvedených mapách je patrný stav podzemních vod v aktuálním prvním červencovém týdnu a v letech2018 a 2019. Letošní situace je výrazně lepší než v předchozích dvou letech, kdy byl celkový stav podzemních vod silně podnormální a řada oblastí ČR dosahovala dokonce mimořádně podnormální úrovně. 

Sledujeme téměř 1800 hydrologických objektů

Pozorovací síť ČHMÚ zahrnuje celkem 1792 aktuálně měřených objektů, 836 mělkých vrtů, 222 mělkých hydropedologických sond u říčních toků (pouze na jižní a severní Moravě), 414 hlubokých vrtů a 320 pramenů. K operativnímu týdennímu a měsíčnímu hodnocení používáme takzvanou hlásnou pozorovací síť, která obsahuje 252 mělkých vrtů a 169 pramenů. Na měsíční úrovni se vyhodnocují i hluboké vrty, hlásná síť hlubokých vrtů zahrnuje 81 objektů. Mělké, hluboké vrty a část pramenů v hlásné síti jsou vybaveny dálkovým přenosem, který umožňuje aktuální zpracování dat. Část pramenů hlásné sítě měří i nadále jednou týdně pozorovatelé, kteří pak zasílají data na příslušná územní pracoviště. Jednotlivé pobočky ČHMÚ (Plzeň, Ústí nad Labem, České Budějovice, Praha, Hradec Králové, Brno a Ostrava) provádí primární kontrolu dat, tak aby se omezil vliv chyb způsobených například chybou přístroje. Poté jsou nahrána do databáze a použita k vyhodnocení.

Mělké vrty měří úroveň volné hladiny podzemní vody ve svrchní geologické vrstvě v nejmladších (čtvrtohorních – kvartérních) útvarech, a reprezentují je převážně říční sedimenty a sedimenty vzniklé zvětráváním mateční horniny.

Pramenní vývěry reprezentují přirozený odtok podzemních vod z různých struktur a to jak mělkých tak i hlubších, proto mohou některé prameny reagovat na srážkově příznivá období se zpožděním.

Hodnoty hladiny v hlubokých vrtech představují úroveň podzemních vod podložních struktur s vyloučením vlivu pokryvných útvarů s volnou či napjatou hladinou a zpravidla reagují na srážkově příznivá období se značným zpožděním – často mohou mít i víceletý chod. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MMR: V žebříčku čerpání z fondů EU si Česká republika polepšila na 11. místo

22:54 MMR: V žebříčku čerpání z fondů EU si Česká republika polepšila na 11. místo

Česká republika poskočila na 11. místo v žebříčku Evropské komise srovnávající čerpání evropských fo…