ČIŽP: E-shop Alza.cz dostal pokutu 180 tisíc, nenabízel bezplatný odvoz a odevzdání starých elektrospotřebičů

4. 11. 2018 14:01

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Praze uložili pokutu 180 tisíc korun společnosti Alza.cz a.s. Firma na svých internetových stránkách neměla v době kontroly uvedeno, kde mohou zákazníci v rámci tzv. zpětného odběru bezplatně odkládat staré elektrospotřebiče a elektrozařízení, přestože jí tuto povinnost ukládá zákon o odpadech.

ČIŽP: E-shop Alza.cz dostal pokutu 180 tisíc, nenabízel bezplatný odvoz a odevzdání starých elektrospotřebičů
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP
reklama

„Zákazníci nebyli informováni o tom, že mohou využít síť sběrných míst, kterou pro společnost Alza smluvně zajišťovaly firmy REMA Systém a REMA PV Systém. Na e-shopu alza.cz informace zcela chyběla. Bohužel se pak stává, že lidé vhazují nepotřebná elektrozařízení do směsného komunálního odpadu, a to i přesto, že v ceně nového elektrozařízení zákazníci platí takzvaný recyklační poplatek. Spotřebiče navíc mohou obsahovat některé nebezpečné látky a další využitelné součásti, které je potřeba odborně zpracovat či recyklovat,“ řekl Václav Beroušek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha.

Při kontrolním vyplňování objednávek zboží inspektoři také zjistili, že možnost bezplatného odvozu starého spotřebiče společnost Alza umožnila jen u některých elektrozařízení. Jednalo se hlavně o velké spotřebiče jako lednice a televize. U menších druhů elektrozařízení to e-shop zákazníkům při objednávání zboží neumožnil.

„Zákon o odpadech přitom stanoví, že poslední prodejce zajistí, aby konečný uživatel měl možnost při nákupu elektrozařízení bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru použité zařízení v místě prodeje nebo dodávky, takzvaně „kus za kus“. Prodejce vám tedy musí zpětný odběr umožnit, ať už si zboží necháváte doručit domů, nebo si ho vyzvedáváte na prodejně,“ vysvětlil Lukáš Kůs, vedoucí oddělení odpadového hospodářství ČIŽP.

Informace o tom, kde mohou zákazníci v rámci tzv. zpětného odběru bezplatně odkládat staré elektrospotřebiče, už společnost na svůj e-shop doplnila. Na webu už také umožňuje objednat zpětný odběr všech elektrospotřebičů, ne jen některých.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

22:19 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na aktuální zprávu NKÚ a její zjištění.