ČKAIT: Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu

18.10.2017 17:26

Ve dnech 25. a 26. 10. 2017 se uskuteční v budově Staré radnice v Havlíčkově Brodě již 3. ročník dvoudenní konference, který je věnován tématu Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu. Záštitu na pořádání letošní konference přijalo Ministerstvo kultury ČR a Národní památkových ústav. Generálním partnerem konference je Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (dále ČKAIT).

ČKAIT: Památkář, projektant a investor ve vzájemném dialogu
Foto: CKAIT
Popisek: ČKAIT, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků

Konference není primárně cílena na odborníky z řad teoretiků architektury nebo dějin umění, ale je určena studentům, aktivním projektantům, drobným investorům, zástupcům státní správy a samosprávy i starostům malých obcí, kteří svoji činností mnohdy zásadním způsobem formují tvář našeho veřejného prostranství ve městě i na venkově.

Dvoudenní konference má dvě novinky:

  • přizvala do svého středu mediálně známého architekta Davida Vávru, hlavního hosta konference (architekt, herec, spisovatel, zakladatel divadla Sklep). Bude mít přednášku na téma Problém tvorby veřejného památkového prostoru - „Veřejný prostor je tak používaná fráze, že už úplně uniká jeho obsah. Veřejný prostor závisí hlavně na lidech, kteří do něj vstupují. Můžeme mít super veřejný prostor, ale když v něm budou hloupí lidé nebo ti, kteří k němu nemají vztah, vzniknou nesmysly. Například díky dotacím, a především z Evropské unie, jsou opravována různá náměstí, města by na to peníze nikdy nesehnala. Kvalita toho náměstí ale najednou neodpovídá životu lidí, kteří tam žijí. Chybí tam obchody, kde se lidé sejdou, knihovna a podobně. Hlavně proto, že lidé dnes hodně pracují a nemají čas na to, aby dali náměstí právě ten druhý rozměr, aby to byl skutečně veřejný prostor. Pak jsou z takových míst jen poloviční veřejné prostory, je to jen nenaplněná forma. Jde to ruku v ruce s vývojem společnosti“ uvedl architekt Vávra v článku Proč v USA odstraňují sochy? Mají se tak dobře, že už těžko hledají témata, proč žít (Lidové noviny, 14. 10. 2017).
  • A poprvé organizátoři přivedou hosty mimo prostor dění konference; uskuteční se návštěva hradu Lipnice nad Sázavou. Průvodcem nově upravovaného gotického interiéru hradu s uplatněním železobetonových stropních konstrukcí je autor návrhu architekt Miloslav Hanzl a kastelán Bc. Marek Hanzlík.

Na dvoudenní konferenci se bude diskutovat o vizuálním smogu v našich městech, o problémech staveb ve veřejném památkovém prostoru, o navrhování mobiliářů, vhodnosti používaných materiálů při opravách fasád historických objektů, dále o uplatnění zeleně v centrech, industriálních památkách a dalších tématech.

Na konferenci budou přednášet přední odborníci z oblasti památkové péče a architektury: náměstek ministra kultury Ing. Vlastislav Ouroda, Ph.D., architekt Karel Kuča (historik urbanismu a znalec lidové i krajinné architektury), architekt Jan Pešta (památkář a pedagog), Ing. Svatopluk Zídek (člen představenstva ČKAIT), architekt Aleš Burian (brněnská kancelář Burian-Křivinka), Ing. Dagmar Michoinová (památkový technolog, specialistka na historické omítky a technologie), renomovaný architekt v oblasti památkové péče Miloslav Hanzl a další.

Přihlášku, program a výčet přednášejících najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Premiér Babiš navštíví Ústecký kraj a vypustí ohrožené sysly

9:45 Úřad vlády: Premiér Babiš navštíví Ústecký kraj a vypustí ohrožené sysly

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš, ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministr životního pr…