ČLFA: Objem úvěrů členů Eurofinas loni vzrostl o 1,5 % na 322 mld. eur

04.06.2014 10:00

Evropský trh s nebankovními úvěry loni rostl. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas. Objem nových úvěrů poskytnutých členskými firmami Eurofinas v roce 2013 dosáhl výše 322 miliard eur, což je o 1,5 % více než v roce 2012. Eurofinas zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů a financování automobilů ze sedmnácti zemí Evropské unie. Poskytovatele z České republiky v Eurofinas zastupuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

ČLFA: Objem úvěrů členů Eurofinas loni vzrostl o 1,5 % na 322 mld. eur
Foto: red
Popisek: Česká leasingová a finanční asociace

„Výsledky za rok 2013 odrážejí zlepšující se hospodářskou situaci, a to i ve více ohrožených ekonomikách. Poskytovatelé úvěrů mohou být optimističtí i v letošním roce, protože oživení v Evropě konečně nabírá tempo,“ říká předseda Eurofinas Valentino Gheli.

Celkový objem pohledávek členů federace se k 31. 12. 2013 meziročně navýšil o 0,5 % na 828 miliard eur. Objem spotřebitelských úvěrů se přitom snížil o 0,4 %,  financování vozidel vzrostlo o 7,2 %.  Výraznější nárůst zaznamenala oblast financování nových vozidel určených spotřebitelům, která loni v Evropě meziročně vzrostla o 10,2 %, v případě ojetin šlo o 9,8 %.

Eurofinas sleduje i výsledky jednotlivých produktů vhodných pro financování domácností: Podíl osobních půjček byl loni v rámci Evropy čtvrtinový a vykázal meziroční pokles o 6,4 %. Podíl revolvingových úvěrů byl třetinový při meziročním poklesu o 4,4 %. Podíl financování v místě prodeje byl dvoupětinový a dosáhl meziročního růstu o 1,5 %.

Největší meziroční nárůst v loňském roce zaznamenali ve Skandinávii a také ve Velké Británii, Belgii a v Německu. Naopak nejsilnější pokles hlásí středozemní trhy s výjimkou Španělska. Rekordní byl propad rumunského trhu o 15 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal ratifikační listinu

16:49 Hrad: Prezident republiky podepsal ratifikační listinu

Prezident republiky v úterý dne 27. července 2021 ratifikační listinu k úmluvě o právech osob se zdr…