ČNB: Inflace v březnu 2020 mírně pod prognózou a nadále nad horní hranou tolerančního pásma cíle ČNB

14.04.2020 19:23

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v březnu 2020

ČNB: Inflace v březnu 2020 mírně pod prognózou a nadále nad horní hranou tolerančního pásma cíle ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v březnu 2020 cenová hladina meziročně o 3,4 %. Inflace se oproti únoru snížila, nadále se však nacházela nad horní hranicí tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v březnu meziročně zvýšily o 3,4 %.

Březnový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,2 procentního bodu nižší, než předpovídala únorová prognóza ČNB. Záporná odchylka cenového vývoje od prognózy je z větší části odrazem zatím nižších než očekávaných dopadů změn nepřímých daní. Ty souvisejí s pozdějším než předpokládaným promítáním zvýšené spotřební daně na tabák do cen cigaret. K inflaci pod prognózou významně přispěl také neočekávaný pokles cen pohonných hmot, ve kterém se odrazil nedávný propad světových cen ropy. Naopak výrazně rychleji, než prognóza předpovídala, rostly i v březnu ceny potravin, a znatelně vyšší byla oproti očekávání i jádrová inflace. V těchto cenách se nadále projevovaly donedávna silné domácí inflační tlaky, v cenách potravin též předchozí růst cen globálních agrárních komodit. Regulované ceny rostly ve srovnání s prognózou mírně rychleji.

Zveřejněná data zatím jen částečně odrážejí dramatickou změnu ekonomické situace vlivem koronavirové pandemie a souvisejících opatření proti šíření nákazy. Jejich dopady zásadně mění dosavadní výhledy pro globální i českou ekonomiku protiinflačním směrem, což se postupně projeví v cenovém vývoji v následujících čtvrtletích.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MeSES: Omezení shromažďování je jedno z nejúčinnějších opatření

10:49 MeSES: Omezení shromažďování je jedno z nejúčinnějších opatření

Stanovisko ke změnám v opatřeních k 12. 4. 2021