ČNB: Výměna dvacetikorun s tvůrci státu

30.10.2018 8:49

Česká národní banka dnes pátým dnem pokračuje ve výměně příležitostných dvacetikorunových mincí s portréty tří hlavních tvůrců Československé republiky, které vydala 24. 10. 2018.

ČNB: Výměna dvacetikorun s tvůrci státu
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Za první čtyři dny distribuce těchto mincí ČNB na všech svých sedmi územních pracovištích vyměnila zájemcům tři čtvrtiny z celkového nákladu 600 tisíc mincí (200 tisíc kusů od každého ze tří vzorů).

Českou národní banku mimořádně těší, že se jí tímto příspěvkem k 100. výročí vzniku samostatného státu podařilo vzbudit tak silný zájem veřejnosti. Dobu, po kterou budou mince ještě k dispozici, nelze předem odhadnout. Závisí to na počtu zájemců a rychlosti, s jakou je bude ČNB schopna odbavovat. Jakmile to bude možné, ČNB oznámí, kdy výměna mincí skončí. Současně bude na svém webu a na sociálních sítích veřejnost průběžně informovat o závěrách front na jednotlivých pracovištích, aby se zájemci pro mince nevydávali zbytečně.

Dvacetikoruny s portréty tvůrců ČSR jsou takzvanými příležitostnými oběžnými mincemi. ČNB je vydává u příležitosti významného jubilea pro veřejnost, a proto byly emitovány ve statisícovém nákladu. Tyto mince se liší od tzv. pamětních mincí, které nejsou určeny pro oběh a ČNB je vydává pro relativně úzký okruh numismatiků a sběratelů v množství kolem 10 tisíců kusů. Vzhledem k tomu, že emise dvacetikorun s portréty významných osobností ČSR je ve srovnání s pamětními mincemi více než 50násobná, nelze očekávat výrazné zhodnocení těchto dvacetikorun, které tak mají spíše symbolický význam.

ČNB veřejnost ujišťuje, že možnost výměny dvacetikorun prostřednictvím zastoupení ČNB nebyla poslední šancí jak mince získat. Dvacetikoruny nesoucí portréty T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika budou nad rámec současné emise v objemu 600 tisíc kusů vyraženy ještě v příštím roce, kdy bude ČNB slavit 100. výročí vzniku československé koruny. Zájemci si budou moci tyto mince zakoupit v prvním pololetí roku 2019 v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, a to společně s 20 Kč mincemi nesoucími portréty „tvůrců čs. měny“ v čele s A. Rašínem. Tato trojice dvacetikorun bude vydána na konci ledna 2019. S počtem a způsobem distribuce těchto sad obsahujících všech šest „jubilejních“ dvacetikorun ČNB veřejnost seznámí, jakmile o nich rozhodne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Arnika: Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je koncem října

22:11 Arnika: Nominujte svou Alej roku 2019. Uzávěrka je koncem října

O titul Aleje roku spolku Arnika ve Zlínském kraji nebojuje zatím žádná alej, letos zatím přišlo 55 …