Meziměsíční srovnání
Vývozní ceny, zejména důsledkem oslabení koruny vůči euru a dolaru, vzrostly o 4,1 % (po očištění o kurzový vliv ceny klesly o 0,2 %). Největší podíl na vývoji celkového meziměsíčního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 4,7 %. Ceny průmyslového spotřebního zboží rostly o 5,1 %, potravin o 4,4 % a ceny chemikálií o 4,1 %. Snížily se pouze ceny minerálních paliv o 7,8 % (především ropných produktů).
Dovozní ceny se v březnu zvýšily o 2,9 % (po kurzovém očištění klesly o 1,3 %). Největší vliv na zvýšení celkového meziměsíčního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 4,9 %. Ceny ostatních surovin[1] vzrostly o 5,1 %. Ceny potravin rostly o 4,2 %, průmyslového spotřebního zboží o 3,9 % a ceny polotovarů[2] o 3,8 %. Klesly pouze ceny minerálních paliv o 17,2 % (zejména ropy).
Směnné relace dosáhly hodnoty 101,2 %. Nejvyšších pozitivních hodnot směnných relací dosáhla minerální paliva (111,4 %), nápoje a tabák (102,3 %) a průmyslové spotřební zboží (101,2 %). Naopak nejnižší negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly ostatní suroviny (98,4 %) a stroje a dopravní prostředky (99,8 %).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva