ČSÚ nabízí médiím v době voleb nadstandardní připojení

17.08.2017 7:28

Český statistický úřad bude úplné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR opět zveřejňovat na svém výsledkovém webu volby.cz. Nejdůležitější stránky s výsledky pak budou současně k dispozici na speciálně zřízeném a posíleném webu volbyhned.cz. Kromě toho ČSÚ tradičně připraví vyhrazené připojení pro hromadné sdělovací prostředky.

ČSÚ nabízí médiím v době voleb nadstandardní připojení
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Systém zpracování a zveřejňování průběžných a celkových výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, za který je ze zákona Český statistický úřad odpovědný, zaručuje naprostou průhlednost celé sumarizace výsledků hlasování. Umožňuje i veřejnou kontrolu skutečnosti, že okrskové výsledky jsou v systému trvale uloženy v podobě, ve které byly převzaty od okrskových komisí. Jde o standardní postup uplatňovaný již v minulosti.

Do prezentačního systému budou výsledky hlasování z okrsků postupně ukládány ihned po jejich převzetí a ověření správnosti zástupci okrskové volební komise a ČSÚ, tj. po 14. hodině v sobotu 21. října.

Pro zabezpečení dostupnosti dat s průběžnými výsledky (ve formátu XML pro další zpracování výsledků) v průběhu voleb zřídí ČSÚ vyhrazený server, ke kterému bude povolen přístup pouze registrovaným zájemcům z řad hromadných sdělovacích prostředků. Tento server bude připojen do internetu zvláštní 20Mbps linkou. Celé řešení bude technicky maximálně nezávislé na standardní webové prezentaci voleb (server www.volby.cz).

Zájemci o povolení přístupu z řad médií se mohou registrovat zasláním žádosti na e-mailovou adresu olga.fabianova@czso.cz. Součástí žádosti musí být IP adresní rozsah, ze kterého bude zájemce k serveru přistupovat, e-mailový a telefonní kontakt. Každá organizace může z důvodu zajištění dostupnosti přístupu sdělit maximálně dva adresní rozsahy. Pro testování je možné specifikovat třetí IP adresní rozsah, který však bude v době reálného zpracování odpojen. Žádosti lze zasílat do 4. října 2017.

Na základě doručené žádosti budou zájemci sděleny údaje pro přístup k serveru. Přidělení přístupu touto formou i následné stahování XML dat je bezplatné. Zájemcům sdělíme rovněž popis formátu pro předávání průběžných výsledků voleb. Podmínkou pro využívání těchto dat je uvedení ČSÚ jako zdroje.

Celý systém bude připraven pro testování od 25. září 2017. Pro testování budou na vyhrazeném serveru umístěna vzorová data, případně testovací data z plošných zkoušek. Testování je možné provádět až do 18. října 2017.

Na vyhrazeném serveru pro hromadné sdělovací prostředky bude po celou dobu testování i před samotným zpracováním výsledků voleb umístěn popis formátu XML i všechny potřebné číselníky a registry ve formátu XML. Po zpracování výsledků voleb budou na server umístěna kompletní data s výsledky též ve formátu XML a Excel, a to až do úrovně volebních okrsků.

ČSÚ bude připraven i na případný krizový způsob zasílání základních informací pomocí e-mailových zpráv. Půjde o opakované zasílání dohodnutých XML souborů.

V předstihu bude oznámen termín technické schůzky, na které se s uživateli dojednají poslední technické podrobnosti a stanoví se doba tzv. živé zkoušky pro média.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Litoměřice opět bojuje o hlasy

21:31 Nemocnice Litoměřice opět bojuje o hlasy

I v letošním roce se Nemocnice Litoměřice, a.s. aktivně zapojila do celostátního hodnotícího projekt…