ČVUT: Cenu za design pomůcky pro nevidomé získala studentka architektury

01.02.2019 11:53

Porota největší mezinárodní soutěže studentského designu na světě (TISDC 2018) ocenila bakalářskou práci studentky Terezy Vackové z Ateliéru Tvarůžek Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT v Praze. Udělila jí speciální cenu v kategorii International Design Association za pomůcku CleS – Clever Seek. Jedná se o nenápadný přístroj, jenž pomáhá nevidomým v orientaci. Přístroj svým vzhledem připomíná sluchátka, neumisťuje se však na uši, ale kolem krku.

ČVUT: Cenu za design pomůcky pro nevidomé získala studentka architektury
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Elegantní zařízení má v sobě zabudovaný GPS lokátor, kameru pro denní i noční vidění, mikrofon, reproduktor a je možné k němu připojit sluchátka. Všechna data ihned odesílá přes aplikaci do asistenčního centra nebo příbuzným. Ti získají nejen přesnou polohu nevidomého, ale uvidí i případné fyzické překážky nebo hrozby, před kterými jej mohou varovat.

Tereza Vacková se do soutěže TISDC 2018 přihlásila proto, že ji zaujal pestrý seznam minulých výherců a mezinárodní partneři soutěže. V září pak obdržela e-mail, že postupuje do dalšího kola a že má na Tchaj-wan urychleně poslat plakáty s prezentací. „Byl úžasný zážitek zúčastnit se slavnostního ceremoniálu v tak exotické zemi,“ dodává Vacková.“ Pro její domovský Ústav designu Fakulty architektury ČVUT je to dosud nejvyšší ocenění, které se jeho studentům dostalo.

„Už dlouho jsem si chtěla vyzkoušet práci se specifickou cílovou skupinou, jakou jsou třeba nevidomí,“ zmiňuje Vacková a dodává, co ji na ní láká: „Taková spolupráce je formovaná speciálními potřebami a omezeními cílové skupiny, a mohou při ní vzniknout velice unikátní a nezvyklé návrhy a postupy.“

Absolventka bakalářského oboru Design na začátku zvažovala spolupráci s vědeckým týmem z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT), jenž pracoval na projektu „chytré“ slepecké hole. Chtěla však přijít s něčím vlastním. Když přemýšlela, co by to mělo být, objevila, že existuje navigační aplikace pro nevidomé a rozhodla se řešit, jak by ji mohli nevidomí používat při chůzi. Tak došla k variantě nákrčníku. Během přípravy konceptu hovořila s mnoha nevidomými, s řadou odborníků, se kterými řešila možnosti hardwaru a zvuku. Návrh konceptu připravovala pod vedením MgA. Martina Tvarůžka a Ing. Petra Fialy z Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT.

A kdy se s tímto přístrojem setkáme v praxi? „To bude ještě nějaký čas trvat, zatím totiž nejde o funkční prototyp,“ s lítostí odpovídá Vacková, která ale nad výrobou prototypu po svém úspěchu na Tchaj-wanu uvažuje. Pokud se jí podaří sestavit vhodný tým, najít zázemí, výrobek dostatečně otestovat a zapracovat všechna zjištění, třeba se jí ozve investor, který by o výrobu měl zájem.

Udílení cen 11. ročníku Mezinárodní soutěže studentského designu TISDC (Taiwan International Design Competition) 2018 se uskutečnilo v Tchaj-peji. Do soutěže se přihlásilo 20 833 studentských projektů z 895 vzdělávacích institucí z 66 zemí nebo regionů. Množstvím přihlášených projektů tato soutěž překonala známé mezinárodní soutěže jako je iF nebo Red Dot. Tématem letošního roku byl „Průlom a Inovace“.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a šest vysokoškolských ústavů. Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 169 studijních programů a v rámci nich 480 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

22:25 Česká správa sociálního zabezpečení: Zpráva o činnosti za rok 2020

Na webu ČSSZ byla zveřejněna Zpráva o činnosti České správy sociálního zabezpečení za rok 2020.