Česká obchodní inspekce: V Brně se prodával alkohol mladistvým

01.12.2019 15:06

Česká obchodní inspekce Jihomoravského kraje provedla mimořádnou kontrolu restaurací a provozoven s večerním a nočním provozem v Brně, která byla zaměřená na prodej alkoholu mladistvým. Bylo kontrolováno 9 provozoven a z toho v 7 případech byl mladistvým alkohol prodán.

Česká obchodní inspekce: V Brně se prodával alkohol mladistvým
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Česká obchodní inspekce Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona č. 65/2016 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, která prodejcům mimo jiné ukládá zákaz prodeje alkoholu osobám mladším 18 let.  Kontrolní akce proběhla začátkem listopadu v Brně, kdy bylo mladistvým figurantům ve věku 15 a 16 let v 6 provozovnách prodáno pivo bez toho, že by obsluha ověřovala jejich věk. V dalším případě byl kontrolován e-shop, kdy byl objednán alkohol s osobním odběrem a objednávka byla mladistvému vydána.

Prodejci tak porušili v  7 případech § 11 odst. 5 zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, kdy neověřili věk kupujícího a prodali alkoholický nápoj mladistvému. V 1 z těchto případů byl porušen navíc i § 15 odst. 2 téhož zákona, kdy prodejce alkoholických nápojů prostřednictvím prostředku komunikace na dálku neinformoval spotřebitele o zákazu prodeje osobám mladším 18 let zjevně viditelným textem a to způsobem přiměřeným možnostem prostředku komunikace na dálku.
Ve všech 7 zjištěných případech bude s prodávajícími zahájeno řízení o přestupku.

Ve dvou případech bylo při kontrolách zjištěno porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kdy v jednom případě prodejce porušil § 12 neseznámením spotřebitele s cenou nabízených výrobků, a ve druhém § 3 odst. 1 písm. d) použitím úředně neověřené váhy a § 10 odst. 1, kdy neoznačil výrobky výrobcem či dovozcem.

Obě zjištěná porušení byla řešena uložením sankce na místě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Celní správa ČR má v současnosti dva příslušníky v generálské hodnosti

22:11 Celní správa ČR má v současnosti dva příslušníky v generálské hodnosti

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval s účinností od 27. října 2020 prvního zástupce generálního …